Nieco ponad rok po premierze trzech mniejszych interfejsów audio z czwartej generacji serii Scarlett, firma Focusrite postanowiła uzupełnić tę linię o trzy kolejne modele. Całkowitą nowością jest w tym gronie są interfejsy Scarlett 16i16 i Scarlett 18i16. natomiast ostatni to nowa wersja znanego już modelu Scarlett 18i20. Cała trójka wykorzystuje wzornictwo i rozwiązania technologiczne znane z mniejszych interfejsów Scarlett 4th Gen, a do tego oferuje szereg dodatkowych funkcji.
Tak jak sugerują to oznaczenia poszczególnych modeli, Scarlett 16i16 (16 IN/16 OUT), Scarlett 18i16 (18 IN/16 OUT) i Scarlett 18i20 (18 IN/20 OUT) rozszerzają najnowszą generację popularnej serii interfejsów oferując więcej opcji połączeń. Czwarta generacja rodziny Scarlett wprowadza liczne usprawnienia, bazujące na profesjonalnym dziedzictwie marki, takie jak najlepsze parametry techniczne w swojej klasie, zwiększone możliwości twórcze i zaawansowane narzędzia usprawniające studyjny workflow. Wśród ulepszeń wprowadzonych w tych interfejsach znajduje się m.in. imponujący zakres dynamiki 122 dB uzyskany dzięki zastosowaniu konwerterów z flagowej serii RedNet. Na pokładzie całej trójki znalazły się także zdalnie sterowane przedwzmacniacze o wzmocnieniu 69 dB, zapewniające profesjonalną jakość dźwięku z dowolnego mikrofonu. Tak jak mniejsze modele, także te większe mogą pracować maks. w trybie 24-bit/192 kHz.

Scarlett 16i16 jest wyposażony w dwa wejścia mikrofonowo-liniowe typu combo [XLR/jack], natomiast środkowy Scarlett 18i16 udostępnia cztery takie wejścia. W obu modelach wejścia 1-2 mogą pracować w w trybie instrumentalnym HI-Z. W obu interfejsach mamy też do dyspozycji po cztery wejścia i wyjścia liniowe, dwa wyjścia słuchawkowe, cyfrowe złącza koaksjalne S/PDIF i optyczne ADAT, wejście i wyjście MIDI oraz dwa porty USB typu C (jeden do komunikacji z komputerem, drugi do zasilania). Rackowy model Scarlett 18i20 wyposażono w 8 wejść MIC/LINE typu combo [XLR/jack], z których dwa mogą pracować w trybie instrumentalnym (wejścia 1-2 są zdublowane na panelu przednim), 10 wyjść typu jack 1/4”, dwa wyjścia słuchawkowe, dwie pary gniazd optycznych ADAT, wejście i wyjście koaksjalne S/PDIF, złącza MIDI (IN, OUT), wyjście WORD CLOCK [BNC], port USB typu C oraz gniazdo zasilania IEC.

Na panelach przednich modeli Scarlett 16i16, Scarlett 18i16 i Scarlett 18i20 umieszczono podobne elementy kontroli jak w mniejszych interfejsach z tej serii, w tym pokrętła z diodową obwódką (DYNAMIC GAIN HALO) i niewielkie, okrągłe przyciski. Zastosowano w nich także rozwiązania technologiczne wprowadzone przy okazji ubiegłorocznej premiery serii Scarlett 4th Gen takie jak AUTO GAIN czy CLIP SAFE. Do dyspozycji mamy też tryb AIR dający możliwość emulacji charakterystyki klasycznych preampów ISA, oferujący dwa tryby – analogowy oraz HARMONIC DRIVE bazujący na DSP. Interfejsy udostępniają również funkcję LOOPBACK oraz możliwość przełączania między dwoma parami monitorów i dokonywania porównań A/B. Flagowy model Scarlett 18i20 oferuje dodatkowo wbudowany mikrofon TALKBACK oraz mierniki na panelu przednim.

Do współpracy z nowymi interfejsami przeznaczony jest program Focusrite Control 2, który jest teraz dostępny nie tylko w wersji dla komputerów PC i Mac, ale także jako aplikacja dla urządzeń mobilnych. Z poziomu tego programu możemy zdalnie i bezprzewodowo kontrolować swój interfejs. W komplecie z urządzeniami znajdzie się pakiet oprogramowania obejmujący takie aplikacje jak Ableton Live Lite, Pro Tools Artist (3-miesięczna subskrypcja) i FL Studio Producer Edition (6 miesięcy), a także bogaty zestaw wtyczek Hitmaker Expansion obejmujący aplikacje takich firm jak Antares, Focusrite, Native Instruments, Relab, Softube, Sonnox i XLN Audio. W ramach promocji oferowany jest również pakiet darmowego masteringu od Landr oraz dwumiesięczna subskrypcja Landr Studio, umożliwiająca dystrybucję muzyki na platformy streamingowe.
Więcej informacji na stronie focusrite.com.
Dystrybutorem produktów marki Focusrite jest Audiotech.