Jak wszystkie nowości, także rozwiązania wykorzystujące technologie bazujące na sztucznej inteligencji wywołują całą gamę emocji, mając zarówno zwolenników jak i przeciwników. Choć wywołują one szereg wątpliwości, w tym także natury etycznej, na dobre zadomowiły się już także w branży muzycznej (czy szerzej pojętej rozrywkowej), w której są i mogą być wykorzystywane do różnych celów. Tematyka związana ze sztuczną inteligencją przewija się także w artykułach, które w kończącym się tygodniu opublikowaliśmy na naszej stronie. Pierwszy z nich dotyczy hipotetycznej przyszłości zespołu Pink Floyd, a dokładniej wywiadu z Nickiem Masonem, który widzi w niej szansę na stworzenie nowej muzyki, niemożliwej do powstania w tradycyjnej formie za sprawą konfliktu między Gilmourem i Watersem. Z efektami działania sztucznej inteligencji mamy z kolei do czynienia w artykułach dotyczących programu Dreamtonics Vocoflex służącego do przetwarzania partii wokalnych oraz teledysku powstałego do utworu Jordana Rudessa z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania. W minionych siedmiu dniach opublikowaliśmy również informacje o wybranych premierach fonograficznych. Przyjrzeliśmy się też muzyce towarzyszącej filmowi „Deadpool & Wolverine”. Wśród artykułów poświęconych instrumentom i sprzętowi muzycznemu znalazły się m.in. informacje o wzmacniaczu słuchawkowym elycia xpector, mikrofonach ambisonicznych marki Voyage Audio czy systemom bezprzewodowym Sennheiser EW-DX. Na naszej stronie pojawiły się też materiały dotyczące keyboardów Casio z serii CT-X, rejestratorów ZOOM R20 i R12 MultiTrak czy hybrydowych pianin Yamaha.
Te i inne tematy znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk, do lektury którego zapraszamy.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
elysia xpector – wzmacniacz słuchawkowy z serii qube
Pod nazwą xpector kryje się najnowszy przedstawiciel serii qube niemieckiej firmy elysia. Jest to dwukanałowy wzmacniacz słuchawkowy zaprojektowany z myślą o wykorzystywaniu do w warunkach studyjnych – zarówno podczas nagrywania jak i przy miksowaniu. Wolnostojące urządzenie zamknięte w kompaktowej obudowie udostępnia dwa tory audio z dedykowanymi elementami kontroli. Pierwszy z nich stworzono z myślą o realizatorach dźwięku, natomiast z drugiego korzystać mogą artyści.

ZOOM R20 i R12 MultiTrak – podobieństwa i różnice między rejestratorami
Wielościeżkowe rejestratory audio R20 i R12 MultiTrak firmy ZOOM to urządzenia charakteryzujące się intuicyjną obsługą, pozwalające nagrywać różne źródła dźwięku i oferujące kilka dodatkowych funkcji. Na ich pokładzie znalazły się syntezator, kolekcja pętli perkusyjnych, tuner i efekty, a modele te różnią się od siebie liczbą ścieżek, które możemy nagrywać i odtwarzać, złączami czy wielkością ekranu dotykowego. Wszystkie podobieństwa i różnice między nimi ujęte zostały w artykule poświęconym tym rejestratorom.

Pianino hybrydowe Yamaha NU1XA i jego najważniejsze cechy
Kontynuując publikowanie wideo-prezentacji w ramach cyklu Yamaha XPERTS, japoński koncern opublikował filmy, w których przybliżono najważniejsze cechy i funkcje hybrydowego pianina NU1XA z serii AvantGrand. Jest to instrument wykorzystujący klawiaturę Specialized Upright Piano Action (88 klawiszy) oraz moduł dźwiękowy o maks. 256-głosowej polifonii udostępniający 28 presetów. Yamaha przygotowała kilka wersji językowych filmu poświęconego temu instrumentowi.

Voyage Audio – nowa marka w ofercie firmy Audiotech
Oferta dystrybucyjna firmy Audiotech powiększyła się o amerykańską markę Voyage Audio. Pod tym właśnie logo dostępne są aktualnie dwa mikrofony ambisoniczne Spatial Mic, wykorzystujące 8 odpowiednio rozmieszczonych kapsuł pojemnościowych. Do wyboru mamy odmiany wyposażone w porty USB / ADAT oraz Dante, a modele te różnią się od siebie nie tylko gniazdami, ale także parametrami technicznymi oraz innymi cechami.

Keyboardy Casio z serii CT-X – przegląd cech i możliwości
W skład serii CT-X będącej częścią oferty instrumentów klawiszowych firmy Casio wchodzą obecnie cztery keyboardy. Ze względu na podobieństwa, wyróżnić możemy wśród nich dwie pary, z których pierwszą tworzą modele CT-X5000 i CT-X3000, a drugą CT-X800 i CT-X700. Cała czwórka jest wyposażona w 5-oktawowe klawiatury, a różnice między nimi dotyczą m.in. barw, stylów, dostępnych funkcji czy gniazd i systemu nagłośnieniowego. Szczegółowe informacje o tych keyboardach znalazły się w poświęconym im artykule.

System EW-DX firmy Sennheiser na festiwalu Glastonbury
W ramach słynnego brytyjskiego Glastonbury Festival odbywają się koncerty i inne wydarzenia, a ich miejscem są różne sceny rozlokowane na terenie festiwalowym. Jedną z nich była w tym roku Dragonfly Stage, będąca najnowszym dziełem kolektywu Arcadia. Do budowy wielkiej metalowej ważki użyto m.in. elementów wojskowego śmigłowca. Oprócz systemu nagłośnieniowego, na scenie tej zainstalowano rozwiązania bezprzewodowe Sennheiser, w tym systemy z serii EW-DX (nadajniki z kapsułami MM 445) oraz systemy IEM z serii 2000.

Promocja pianin hybrydowych Yamaha TransAcoustic TC3 dobiega końca
Do końca lipca trwała promocja, w ramach której można było uzyskać zwrot części środków poniesionych przy zakupie jednego z trzech pianin hybrydowych firmy Yamaha wchodzących w skład serii TransAcoustic TC3. Akcją tą objęte były modele b1 TC3, b2 TC3 oraz b3 TC3, a wspomniany zwrot dotyczył nowych instrumentów zakupionych w stacjonarnych sklepach autoryzowanych dealerów Yamaha.

Dreamtonics prezentuje Vocoflex
WYDARZENIA/MUZYCY
„Deadpool & Wolverine” – muzyka pod lupą
Na ekrany kin wszedł niedawno film „Deadpool & Wolverine” będądy najnowszą propozycją z Filmowego Universum Marvela. Muzykę do niego skomponował Rob Simonsen, a stworzona przez niego ścieżka dźwiękowa jest dostępna na płycie. Filmowi towarzyszy też drugi album, będący składanką zawierającą kilkanaście pojawiających się w nim piosenek. Są to utwory pochodzące z różnych dekad i reprezentujące rozmaite style muzyczne.

Najlepsze i najgorsze okładki płyt wg Rolling Stone
Amerykański magazyn Rolling Stone regularnie opracowuje i publikuje najróżniejsze listy odnoszące się do artystów, płyt czy piosenek. Wśród najnowszych rankingów tego typu znalazły się listy 100 najlepszych oraz 50 najgorszych okładek płytowych wszech czasów. Najstarsze albumy ujęte w tych zestawieniach pochodzą z lat 50. XX wieku, a najmłodsze wydano w ubiegłym roku. Wśród artystów, których płyty za sprawą okładek znalazły się na obu listach znalazł się Bob Dylan oraz zespoły Yes, Van Halen i… The Beatles.

Calvin Harris i Ellie Goulding w utworze „Free”
Szkocki producent muzyczny, DJ, piosenkarz i songwriter Calvin Harris już po raz czwarty połączył siły z angielską wokalistką i autorką tekstów Ellie Goulding. Ich najnowszym wspólnym projektem jest utwór zatytułowany „Free”. Na razie nie wiadomo czy piosenka ta trafi w przyszłości na ewentualny nowy album Calvina czy pozostanie samodzielnym singlem.

„Electric High” – Lavern i jego nowy singiel
Holenderski DJ i producent muzyczny Laurens Elshof znany szerzej jako Lavern zaprezentował nowy singiel. Utwór nosi tytuł „Electric High”, a poza samym artystą, jego współautorami są Paul Harris, Poppy Baskcomb i Toby Scott. Za produkcję tego kawałka odpowiadają Lavern, Scott i Harris.

Lija zaprezentowała „ŻYCZENIE”
Lija, czyli Julia Kałamucka zaprezentowała pierwszą nową piosenkę od czasu premiery jej debiutanckiego albumu wydanego w ubiegłym roku. „ŻYCZENIE” to utwór, do którego muzykę piosenkarka napisała tekst, a wspólnie z Maurycym Żółtańskim stworzyła też warstwę muzyczną. Żółtański odpowiada też za miks, mastering i produkcję piosenki.

Grzegorz Hyży zapowiada album „EPILOG”
W pierwszej połowie września ukaże się nowy album Grzegorza Hyżego stanowiący swoiste podsumowanie kolejnego etapu kariery tego wokalisty i autora tekstów. Płyta zatytułowana „EPILOG” zawierać będzie jego największe hity z ostatnich lat, w tym m.in. „Król Nocy”, „Kochanie to ja!” czy wydany pod koniec czerwca utwór „Z nikim aż tak”.

Jordan Rudess zaprezentował singiel „Shadow of the Moon” i kosmiczny teledysk
Prince wprowadzony pośmiertnie do Songwriters Hall of Fame
Timothée Chalamet jako Bob Dylan w zwiastunie „A Complete Unknown”
Nick Mason widzi możliwość na powrót Pink Floyd dzięki sztucznej inteligencji
Post Malone i Luke Combs w piosence „Guy For That”
„Hello World” – Gwen Stefani i Anderson .Paak z olimpijską piosenką