Od kilku lat, w ofercie firmy ZOOM Corporation znajdują się dwa di-boksy z serii Acoustic Creator, skierowane do gitarzystów grających na instrumentach akustyczno-elektrycznych. Urządzenia zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu zarówno w studiu jak i na scenie oferują kilka ciekawych funkcji, dzięki czemu wyglądem przypominają bardziej efekty niż „pudełka”, których jedynym zadaniem jest przekształcenie sygnałów z instrumentów w nadający się do bezpośredniego podłączenia do wejścia mikrofonowego mikserze. Zobaczmy co dokładnie oferują modele AC-2 i AC-3.
Jedną z cech wyróżniających urządzenia z serii Acoustic Creator jest kolekcja 16 emulacji oddających charakter brzmieniowy rożnych gitar. Dzięki temu możemy wybrać ustawienie najbardziej odpowiadające instrumentowi którego właśnie używamy z AC-2 lub AC-3. Do dyspozycji mamy modele gitar o różnych kształtach korpusu czy wykonanych z różnych materiałów, a nawet konkretnych producentów. Poszczególne ustawienia „źródeł” to: Dreadnought, Orchestra, Jumbo, Parlor, Single Cutaway, Round Shoulder, Square Shoulder, Triple 0, Double 0, YMH, Silent, 12 Strings, Nylon Strings, Mold i Resonator, a ich uzpełnieniem jest symulacja kontrabasu – Upright Bass.

W bardziej rozbudowanym AC-3 do dyspozycji mamy nie tylko emulacje „źródłowe”, ale także 15 emulacji „celowych”, które mają pozwolić na jeszcze dokładniejsze dopasowanie do brzmienia naszej gitary. W sekcji TARGET do dyspozycji mamy takie emulacje jak J-Forty Five, Humming Bird, Dove, F-Fifty Five, Super Jumbo, 00-Eighteen, 00-Twenty One, LG-Two, 000-Eighteen, 000-Twenty Eight, OM-Eighteen, OM-Twenty Eight, D-Forty Five, D-Eighteen oraz D-Twenty Eight (można też wyłączyć tę sekcję wybierając ustawienie OFF).

W obu modelach mamy do dyspozycji wejście typu jack 1/4” oraz przełącznik pozwalający dostosować urządzenie do typu wykorzystywanego przez nas przetwornika (PIEZO, MAGNETIC, OFF). Poza regulacją głośności, dostępny jest też układ BOOST (+9 dB) z regulacją poziomu i przełącznikiem nożnym służącym do jego aktywacji. Do dyspozycji mamy ponadto 3-pasmowy korektor, efekt REVERB na wyjściu oraz eliminator sprzężeń i tuner chromatyczny z wyświetlaczem LED i dedykowanym przełącznikiem nożnym (TUNER/MUTE).
Większy AC-3 udostępnia dodatkowo kompresor w sekcji wejściowej oraz dodatkową sekcję efektową z 9 algorytmami (m.in. efekty typu chorus, delay, reverb i tremolo), regulacją poziomu i parametrów oraz dedykowanym przełącznikiem nożnym. W obu modelach, poza wejściem instrumentalnym mamy do dyspozycji dwa gniazda wyjściowe typu jack 1/4” (1/MONO, R) [pierwsze z nich służy też jako słuchawkowe] oraz port USB [micro-B] pozwalający na aktualizację firmware’u. W AC-2 dostępne jest jedno symetryczne wyjście DI typu XLR z przełącznikiem PRE/POST EQ, natomiast w AC-3 do dyspozycji mamy dwa takie gniazda (L i R). Urządzenie to oferuje również wejście dla zewnętrznego kontrolera nożnego. Oba di-boksy mogą być zasilane dwoma bateriami AA lub za pośrednictwem zewnętrznego zasilacza 9V.
Więcej informacji na stronie zoomcorp.com.
Dystrybutorem produktów marki Zoom jest Sound Service.