Pod koniec ubiegłego roku, firma Solid State Logic zaprezentowała dwa przedwzmacniacze mikrofonowe zaprojektowane z myślą o zastosowaniach studyjnych – PURE DRIVE QUAD i PURE DRIVE OCTO. Urządzenia zamknięte w obudowach rack różnią się m.in. liczbą obsługiwanych kanałów, ale wykorzystują te same rozwiązania. Przyjrzyjmy się ich najważniejszym cechom i funkcjom.
Nazwa tych urządzeń nie jest przypadkowa, gdyż pochodzi bezpośrednio od zastosowanych w nich preampów mikrofonowych PureDrive, które po raz pierwszy pojawiły się pięć lat temu wraz z konsoletą ORIGIN. Zostały one zaprojektowane tak, aby z jednej strony zachowywać klarowność i punch typowe dla wcześniejszych konstrukcji SSL, ale jednocześnie oferować większą wszechstronność za sprawą możliwości zmiany charakteru pozwalając uzyskiwać cieplejsze, bogate w harmoniczne i nasycone brzmienie, które zmienia się wraz ze wzmocnieniem. O ile we wspomnianym mikserze mamy możliwość wyboru między dwoma trybami, w przypadku PURE DRIVE QUAD i PURE DRIVE OCTO firma poszła dalej dodając kolejny tryb. Dzięki temu, każdy z preampów daje możliwość niezależnego decydowanie o korzystaniu z jednego z trzech trybów pracy:
• CLEAN – ceniony przez wielu, liniowy przedwzmacniacz SSL SuperAnalogue o bardzo niskim poziomie szumów własnych, znany ze swej zdolności do wiernego uchwycenia źródeł dźwięku z wyjątkową klarownością i szczegółowością
• CLASSIC DRIVE – tryb symetryczny, generujący głównie nieparzyste harmoniczne, będący rozwinięciem technologii VHD; oferuje to samo brzmienie, które charakteryzuje konsoletę ORIGIN
• ASYMMETRIC DRIVE – nowa opcja koloryzowania dźwięku stworzona na potrzeby tych urządzeń, sprawiająca że parzyste harmoniczne stają się dominujące i zapewniają wyraźne zaokrąglenie brzmienia, charakterystyczne zabarwienie i zmiękczenie transjentów

Zgodnie z oznaczeniem, PURE DRIVE QUAD i PURE DRIVE OCTO oferują odpowiednio 4 i 8 preampów, a w każdym kanale możemy niezależnie regulować dostępne parametry. Do dyspozycji mamy oczywiście pokrętło GAIN, które w tym przypadku pozwala na stopniową regulację wzmocnienia. Dla mikrofonów zakres pracy sięga od +5 do +65 dB (krokowa zmiana co 6 dB), dla źródeł o poziomie liniowym wynosi on 0 – +30 dB, a w trybie wysokoimpedancyjnym HI-Z możemy je regulować od +11 do +41 dB. To jeszcze nie wszystko, gdyż przy pomocy pokrętła TRIM możliwa jest dodatkowa regulacja w zakresie ±15 dB (zmiana co 1 dB). Jako, że preampy są przystosowane do obsługi różnych źródeł dźwięku, do dyspozycji mamy też kilka innych elementów kontroli. W każdym kanale możemy niezależnie włączyć zasilanie Phantom +48V, aktywować tryb LINE lub zmienić wartość impedancji wejściowej. Do dyspozycji mamy ponadto możliwość odwrócenia polaryzacji oraz filtr górnoprzepustowy o nachyleniu zbocza 18 dB/okt. (w QUAD z regulacją do 300 Hz, w OCTO nastrojony na 75 Hz). Ponieważ oba przedwzmacniacze zamknięto w takich samych obudowach rack 2U, dwukrotnie większa liczba kanałów w OCTO sprawia, że nieco inaczej rozwiązano w tym modelu kwestię aktywowania/dezaktywowania zasilania Phantom czy trybu liniowego, które w QUAD są obsługiwane dedykowanymi przyciskami. Na panelu przednim każdego z urządzeń znajdziemy ponadto mierniki LED oraz kilka przycisków funkcyjnych.

Z każdym kanałem wejściowym powiązane są gniazda MIC/LINE typu combo [XLR/jack], których mamy odpowiednio cztery lub osiem. W obu urządzeniach dostępne są też cztery wejścia instrumentalne HI-Z [jack 1/4”], które w wersji OCTO są powiązane z kanałami 1-4. Z myślą o tym, że te studyjne przedwzmacniacze zostaną w wielu przypadkach zamontowane w skrzyniach rack co utrudni dostęp do gniazd dostępnych na tylnej ściance, wejścia liniowe zostały zdublowane w postaci 25-pinowego portu D-Sub. W przypadku PURE DRIVE OCTO w ten sposób wyprowadzane są też sygnały wyjściowe z poszczególnych kanałów, podczas gdy w modelu QUAD indywidualne wyjścia analogowe zrealizowano na gniazdach XLR. Projektując te przedwzmacniacze, pomyślano też o możliwości zewnętrznego przetwarzania sygnałów przez korektory, kompresory i inne procesory sygnałowe. Z tego też względu w każdym kanale dostępny jest tryb INSERT. W modelu PURE DRIVE OCTO do wysyłania i odbierania sygnałów służą porty D-Sub, natomiast w QUAD do wysyłki służą gniazda wyjściowe XLR (powroty współdzielą port D-Sub z wejściami liniowymi). Wejścia liniowe/powroty z pętli działają do poziomu +24 dBu, umożliwiając współpracę z profesjonalnym sprzętem audio.

W obu studyjnych przedwzmacniaczach mamy też do dyspozycji złącza cyfrowe. Model QUAD oferuje dwa wyjścia AES/EBU oraz wyjście optyczne ADAT, natomiast w OCTO mamy do dyspozycji cztery wyjścia AES/EBU i dwa wyjścia ADAT / SMUX. W wersji 4-kanałowej dostępne jest dodatkowo gniazdo optyczne LINK IN umożliwiające łączenie ze sobą dwóch egzemplarzy. Co więcej, port USB typu C daje możliwość pracy tych urządzeń w roli interfejsu audio. W przypadku PURE DRIVE QUAD obsługiwanych może być maksymalnie po 12 kanałów wejściowych i wyjściowych przy częstotliwości próbkowania 44.1 lub 48 kHz, natomiast wersja OCTO obsługuje maks. 8 kanałów wejściowych i 24 wyjściowe. Wybierając wyższe wartości częstotliwości próbkowania automatycznie zmniejsza się liczba obsługiwanych kanałów. To samo dotyczy wykorzystywania wyjść cyfrowych bez komputera. Komunikacja przez USB odbywa się maks. w trybie 32-bit/192 kHz, natomiast wyjścia AES/EBU i ADAT, które mogą być indywidualnie wykorzystywane jako wyjścia z programu DAW (zamiast pobierać sygnały po konwerterach A/D), przesyłają sygnały w trybie maks. 24-bit/192 kHz. Oba urządzenia oferują ponadto złącza synchronizacyjne WORD CLOCK z automatyczną regulacją taktowania.

Informacje o poszczególnych funkcjach PURE DRIVE QUAD i PURE DRIVE OCTO oraz przykłady dźwiękowe ukazujące różnice między trybami DRIVE znajdziecie w poniższym filmie:
Więcej informacji na stronie solidstatelogic.com.
Dystrybutorem produktów firmy Solid State Logic jest Commercial Audio.