Brytyjska firma AJHSynth ogłosiła, że zrealizowała wyjątkowe zamówienie, którego zleceniodawcą był słynny kompozytor muzyki filmowej Hans Zimmer. Zlecenie to dotyczyło zbudowania jedynego w swoim rodzaju analogowego syntezatora modularnego, nazwanego The RadioPhonic, zaprojektowanego od zera w oparciu o moduły wytwarzane przez tę firmę.
Nazwa instrumentu nie jest przypadkowa, gdyż syntezator te ma zająć centralne miejsce w odtworzonym Radiophonic Workshop – studiu działającym przez czterdzieści lat (od 1958 do 1998) w londyńskim kompleksie Maida Vale Studios. Jak informowaliśmy w lipcu ubiegłego roku, studio to nabył Hans Zimmer (wówczas była to jeszcze nieoficjalna informacja) i wygląda na to, że ma do tego miejsca poważne plany.

Hans Zimmer już kilka lat temu zaczął używać eurorackowych modułów marki AJHSynth, wykorzystując je w tworzonych przez siebie ścieżkach dźwiękowych. W wywiadzie udzielonym tej firmie powiedział on:
Moduły MiniMod odegrały bardzo aktywną rolę w ostatnich filmach Christophera Nolana, ponieważ jest to jeden z tych systemów o głębi, która wbija w fotel… Chris lubi gdy muzyka jest gośną i jedną z rzeczy, która ma miejsce w przypadku instrumentów wirtualncych, jest fakt, że gdy film jest wyświetlany na wielkim ekranie a dźwięk jest puszczony przez duży system nagłośnieniowy, w pewnym sensiee ulegają one rozpadowi. Dlatego potrzebujesz fizycznych instrumentów, które mają podstawową solidność.
Odnosząc się do swojego nowego projektu związanego z kompleksem Maida Vale Studios oraz zlecenia budowy syntezatora The RadioPhonic, słynny kompozytor dodał:
Moi przyjaciele i ja podjęliśmy głupią (a może nie aż tak głupią) decyzję – po prostu trzeba było to zrobić. BBC Maida Vale Studios zostało wystawione na sprzedaż i oczywiście była to siedziba oryginalnego Radiophonic Workshop i nie sądzę, aby ktokolwiek z nas, muzyków elektronicznych, byłby gdziekolwiek bez tego miejsca. W pewnym sensie poszło to na marne, dlatego jedną z moich ambicji jest odtworzenie Radiophonic Workshop w jego pierwotnym miejscu, w Maida Vale Studios.
Oni zaczynali od cięcia taśm, a później przeszli do syntezatorów EMS Putney VCS 3. W moim przypadku szukałem współczesnego odpowiednika, który miałby głębię i możliwości i nie chodzi tu tak bardzo o to, jak ezoteryczne może być coś, ale zawsze szukam czegoś, co po prostu ma z natury świetną jakość dźwięku. Wydawało się więc, że idealnym sposobem, aby ponownie zacząć myśleć o Radiophonic Workshop, było zamówienie systemu w AJH Synth i w zasadzie to był początek mojego nowego przedsięwzięcia.
Wspomniany przez Zimmera analogowy EMS VCS 3 ma dla niego specjalne znaczenie, gdyż był to pierwszy syntezator jaki on posiadał. Nic zatem dziwnego, że The RadioPhonic nawiązuje do niego swą drewnianą obudową. Syntezator modularny skonstruowany przez AJHSynth zawiera niemal pięćdziesiąt modułów, które zostały rozmieszczone w czterech rackach 3U – dwóch stanowiących górny panel i dwóch wchodzących w skład dolnego. W każdym rzędzie umieszczono inne konfiguracje modułów zajmujących po 136 jednostek szerokości, przez co całość ma 544HP.

W syntezatorze The RadioPhonic zastosowane zostały m.in. oscylatory MiniMod VCO (łącznie jest ich siedem), po dwa filtry MiniMod Transistor Ladder Filter i Sonic XV oraz jeden Low Fat HP Filter, dwa wzmacniacz Discrete Cascaded VCA, po dwa moduły CV Mixer with VCA i Muting Mixer and VCA, obwiednie Dual Contour Generator (×2) i DH-ADSR Envelope (×3), po dwa generatory Tap Tempo LFO i Dual LFO with VCA. W tym systemie wykorzystane zostały również takie moduły jak Glide Noise (×2), Gain Switch Multi (×4), V Scale Buffered Multi, Ring SM, V-Shape, Chance Delay (×2), Triple Cross, Dual RVG, Sample Hold and Slew, Multi Burst Envelopes, Precision Voltages, Next Phase Phaser, Entropic Doom, Wave Swarm, Gemini 2412 Dual VCF oraz FFB914 Fixed Filter Bank.
Dzięki uprzejmości Hansa Zimmera, szczęśliwymi właścicielami takiego samego syntezatora modularnego, jak ten skonstruowany dla niego, będą mogli zostać także inni. Firma AJHSynth dostała pozwolenie na wyprodukowanie ograniczonej ilościowo liczby systemów będących wiernymi kopiami The RadioPhonic. Cena tego syntezatora została wyznaczona na… 15 tysięcy funtów. Jeden z egzemplarzy (oznaczony numerem seryjnym 001), będzie wystawiony na stoisku firmy podczas targów SUPERBOOTH24 w Berlinie.
Więcej informacji na stronie ajhsynth.com.