Dzisiaj, 16 kwietnia przypada setna rocznica urodzin słynnego amerykańskiego kompozytora włoskiego pochodzenia – Henry’ego Manciniego. Z tej okazji ogłoszono, że 21 czerwca nakładem wytwórni Primary Wave ukaże się album „The Henry Mancini 100th Sessions – Henry Has Company”, nagrany przez wyjątkowy zespół artystów. Do Sieci trafił już pierwszy singiel zapowiadający to wydawnictwo, na który wybrano utwór „Peter Gunn”, czyli główny temat muzyczny stworzony do serialu noszącego taki sam tytuł.
To właśnie za płytę zawierającą m.in. tę kompozycję – „The Music from Peter Gunn” – Henry Mancini otrzymał w 1959 roku pierwszą w historii nagrodę GRAMMY w kategorii Album roku. W kolejnych latach i dekadach otrzymał kolejne nagrody The Recording Academy, a łącznie uzbierał 20 statuetek (przy 72 nominacjach). Pośmiertnie uhonorowano go też nagrodą GRAMMY za całokształt twórczości, a dwie jego kompozycje trafiły do Grammy Hall of Fame. Mancini był też pierwszym kompozytorem, który zdobył rok po roku Oscara za Piosenkę roku („Moon River” w 1961 roku i „Days of Wine and Roses” w 1962). Łącznie otrzymał cztery Oscary, a także Złoty Glob. W 1984 roku Mancini został wprowadzony do Songwriters Hall of Fame. Mancini stworzył wiele niezapomnianych ścieżek dźwiękowych opatrując muzyką takie filmy jak chociażby „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Różowa Pantera”, „Dni wina i r󿔄Hatari!”, „Szarada”, „Victor/Victoria”, „Urocza Lili”, „Arabeska” czy „Szklana menażeria”. Skomponował też muzykę do filmów i seriali telewizyjnych (m.in. „Peter Gunn”, „Ptaki ciernistych krzewów”, „Remington Steele”).
Aby uczcić stulecie jego urodzin, potomkowie słynnego kompozytora postanowili działać na wielu frontach, a jednym z przedsięwzięć jest właśnie album „The Henry Mancini 100th Sessions – Henry Has Company”. Jego tytuł nawiązuje do krążka „Genius Loves Company”, który był hołdem dla Raya Charlesa. Do nagrania tej płyty zaproszono wyjątkową grupę artystów, a na album trafią słynne piosenki i tematy muzyczne skomponowane przez Manciniego do filmów. W tej plejadzie gwiazd znaleźli się m.in. Quincy Jones, John Williams, Stevie Wonder, Herbie Hancock, Arturo Sandoval, Pat Metheny, Michael Bublé, Take 6, Lizzo, Michael Bublé i zespół Snarky Puppy. W jednym z utworów pojawi się też córka kompozytora – piosenkarka jazzowa Monica Mancini, a w innym usłyszymy głos Audrey Hepburn.
O zaproszeniu go do uczestnictwa w nagraniu tego albumu Michael Bublé powiedział:
Gdy dzwoni rodzina Mancini i prosi cię o udział w uhonorowaniu dziedzictwa geniusza odpowiadasz „Dziękuję bardzo. Z wielką chęcią chciałbym wciąć w tym udział”… Mówisz tak!
Lista utworów, które złożą się na album „The Henry Mancini 100th Sessions – Henry Has Company” przedstawia się następująco:
„Peter Gunn” [feat. Quincy Jones, John Williams, Herbie Hancock & Arturo Sandoval]
„Pink Panther” [feat. Lizzo & Sir James Galway]
„Moon River” [feat. Michael Bublé with the Royal Philharmonic Orchestra]
„Lujon (Slow Hot Wind)” [feat. Pat Metheny]
„Days of Wine and Roses” [feat. Take 6 & Monica Mancini]
„Baby Elephant Walk” [feat. Snarky Puppy]
„Moon River / Audrey’s Letter” [feat. Gustavo Dudamel, Los Angeles Philharmonic, Los Angeles Master Chorale, Stevie Wonder & Audrey Hepburn]
Poniżej możecie posłuchać pierwszego singla, czyli wspomnianej kompozycji „Peter Gunn”:
Poza powyższym albumem, w ramach obchodów 100-lecia urodzin Henry’ego Manciniego odbędą się także rozmaite wydarzenia. Jednym z nich będzie koncert w Los Angeles zaplanowany na 23 czerwca (Hollywood Bowl Orchestra pod dyrekcją Thomasa Wilkinsa + Michael Bublé, Cynthia Erivo, Dave Koz i Monica Mancini). Już dziś otwarto z kolei w siedzibie Rock & Roll Hall of Fame w Cleveland specjalną instalację poświęconą kompozytorowi.
Więcej informacji na stronie www.henrymancini.com.
zdjęcie główne: Primary Wave