Konkurs Chopinowski odbywający się co pięć lat w Warszawie to najbardziej prestiżowe wydarzenie tego typu na świecie. Za sprawą filmu „Pianoforte”, który 16 lutego wchodzi na ekrany kin w Polsce, możemy zajrzeć za kulisy jego ostatniej edycji, która odbyła się w 2021 roku.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. Nic w tym dziwnego, skoro w eliminacjach bierze udział grubo ponad setka uczestników, a do finału trafia zaledwie 12 osób. Głównymi bohaterami filmu „Pianoforte” są właśnie młodzi uczestnicy 18. edycji Konkursu Chopinowskiego pochodzący z różnych stron świata. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali oni grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Za sprawą tego filmu, po raz pierwszy w historii, mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.
„Pianoforte” wyreżyserowany przez Jakuba Piątka był hitem ubiegłorocznego festiwalu Sundance, a ponadto otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego – Millennium Docs Against Gravity w 2023 roku. Film zebrał bardzo entuzjastyczne recenzje przy okazji premiery na festiwalu Sundance oraz polskiej premiery w czasie MDAG, podbijając serca nie tylko publiczności, ale także krytyków.

Reżyser „Pianoforte” – Jakub Piątek – tak mówi o pomyśle pokazania słynnego konkursu z perspektywy młodych uczestników i uczestniczek:
Zacząłem cały proces od około 50 pogłębionych rozmów przez Internet z zakwalifikowanymi pianistami. Potem towarzyszyłem wybranym w trakcie eliminacji do Konkursu pianistom na kilka miesięcy przed samym wydarzeniem. W ten sposób wybrałem bohaterów filmu. Nie kierowałem się rankingiem pianistycznym, tylko czystym dokumentalnym zainteresowaniem i intuicją. Realizacja tego filmu była swojego rodzaju zakładem z samym Konkursem. Noc ogłoszenia wyników po pierwszym etapie równie dobrze mogłaby skończyć się tym, że nasi wybrani bohaterowie wracają do domów. Statystycznie powinniśmy mieć 1.5 bohatera w Finałach, mieliśmy ich o wiele więcej. Podobny układ zawarłem z naszymi bohaterami. Byliśmy w tym razem nieważne dokąd dotrą, czy dojdą na szczyt czy odpadną. Ten rodzaj zaufania między ekipą a bohaterami stał się fundamentem tego filmu.
Jakub Piątek jest nie tylko reżyserem „Pianoforte”, ale także autorem scenariusza. Za zdjęcia odpowiadał Filip Drożdż, montażem zajęła się Ula Klimek-Piątek, a nad dźwiękiem pracowali Anna Rok, Michał Fojcik MPSE i Joanna Popowicz. Film ten wyprodukował Maciej Kubicki z Telemark, a polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy oraz MX35. Film powstał w koprodukcji z nadawcami HBO Max i BBC Storyville, a ponadto został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem „Pianoforte” jest Against Gravity.