Firma Apple udostępniła aktualizacje swojego programu DAW odnoszącą się zarówno wersji Logic Pro przeznaczonej dla komputerów Mac (10.8), jak również działającej na tabletach (1.1). Część zmian jest dostępna w obu środowiskach, a ponadto nie brak tu nowości odnoszących się wyłącznie do wersji komputerowej lub mobilnej.
Jedną z najważniejszych nowości, która pojawiła się zarówno w wersji Logic Pro 10.8 dla komputerów Mac, jak również w aplikacji Logic Pro for iPad zaktualizowanej do wersji 1.1 jest Mastering Assistant. W tym przypadku mamy do czynienia z zestawem profesjonalnych narzędzi pozwalających szybko i łatwo nadać utworowi pożądany kształt, by uzyskać miks gotowy do wydania. Pozwala on m.in. przeanalizować dźwięk gotowego miksu i wprowadzić fachowe korekty, dostosowując takie elementy jak dynamika, balans częstotliwości, barwa czy głośność. Mastering Assistant może być też wykorzystywany jako punkt wyjściowy umożliwiający dokonanie wstępnej obróbki przy pomocy intuicyjnych narzędzi. Drugą nowością w obu odmianach Logic Pro jest wsparcie dla 32-bitowego nagrywania zmiennoprzecinkowego, dostępne podczas współpracy z obsługującym je interfejsem audio. Tryb ten pozwala zminimalizować cyfrowe przesterowania, do których dochodzi, gdy nagrywa się bardziej dynamiczne instrumenty lub żywiołowy występ. Materiał nagrany w jakości 32-bit Float nawet przy niskim poziomie zapisu można łatwo wzmocnić bez podgłaśniania szumu tła, co zapewnia studyjną jakość i swobodę w postprodukcji.
Logic Pro 10.8 dla komputerów Mac zyskał ponadto dwa narzędzia znane już użytkownikom odmiany tabletowej. Pierwszym jest Sample Alchemy pozwalający przekształcić dowolną próbkę audio w barwę, którą można grać, wykorzystując do tego rozmaite funkcje, w tym bazujące na syntezie granularnej, addytywnej i spektralnej. W ten sposób możemy sami rozszerzyć paletę dźwięków dostępnych w tym instrumencie wirtualnym o własne barwy. Drugą nowością jest Beat Breaker, czyli zaawansowany technologicznie multiefekt pozwalający radykalnie przekształcać dźwięki w czasie rzeczywistym, „szatkować” sygnał audio na plastry i modyfukować różne parametry dla każdego z nich, a także przearanżowywać je i dodawać różne efekty. Logic Pro dla komputerów Mac zyskał też narzędzia SLIP i ROTATE w zakładce Tools, pozwalające przenosić treści w ramach regionów audio i instrumentów wirtualnych bez przesuwania granic tych regionów. Wraz z aktualizacją programu pojawiły się też dwie nowe biblioteki – Hybrid Textures i Vox Melodics.


Logic Pro for iPad zaktualizowany do wersji 1.1 wzbogacił się o nowy tryb rejestratora dla wtyczki Quick Sampler pozwalającej łatwo i szybko tworzyć barwy z dowolnych dźwięków. Dzięki trybowi Recorder użytkownicy aplikacji zyskali możliwość tworzenia instrumentów czy całych zestawów perkusyjnych w oparciu o dźwięki nagrywane bezpośrednio z wykorzystaniem wbudowanego mikrofonu lub ze źródła podpiętego do wejścia audio. Dzięki funkcji Split View możliwe jest teraz płynne przechodzenie między Logic Pro a inną aplikacją. Nowa funkcja pozwala bowiem otworzyć obok siebie dwie różne aplikacje (lub dwie instancje tej samej). Kolejną nowością jest Stage Manager, który pozwala zmieniać wielkość okien, a także daje podgląd wielu nakładających się okien w jednym widoku. Umożliwia też łatwe przełączanie między aplikacjami. Zmianie uległa także wbudowana przeglądarka jak również współpraca z aplikacją Files (Pliki). Firma rozszerzyła też zawartość wbudowanych materiałów edukacyjnych (Lessons) dodając do nich zagadnienia odnoszące się do nowych funkcji.


Obie aktualizacje są darmowe dla dotychczasowych użytkowników poszczególnych wersji programu. Logic Pro 10.8 dla komputerów Mac wymaga systemu macOS Ventura 13.5 lub nowszego, natomiast aplikacja Logic Pro for iPad w wersji 1.1 pracuje na tabletach z czipem Apple A12 Bionic lub nowszym oraz w środowisku iPadOS 17 lub nowszym.
Więcej informacji na stronie www.apple.com.