Chociaż edytory nut stanowią specyficzną grupę programów komputerowych wyspecjalizowanych do konkretnych działań, ich twórcy – tak jak w przypadku innych aplikacji – muszą stale trzymać rękę na pulsie by rozszerzać ich możliwości i dodawać funkcje, których potrzebują użytkownicy. Przykładem tego jest chociażby program Dorico firmy Steinberg, który w tym roku został zaktualizowany do wersji 5. Ona właśnie zyskała uznanie kapituły organizującej TEC Awards włączając ten program do grona finalistów 39. edycji.
Program ten został wyróżniony w kategorii obejmującej różnego typu rozwiązania wspierające szeroko pojętą edukację w zakresie audio. Co ciekawe, poza Dorico 5 resztę finalistów w tej kategorii stanowią różne kursy i serie filmów instruktażowych. Z tego też względu edytor nut firmy Steinberg wyróżnia się w tym gronie stanowiąc z jednej strony profesjonalne narzędzie pracy dla kompozytorów i innych użytkowników, a z drugiej „pomoc naukową” wspierającą chociażby czytanie nut i tworzenie zapisu nutowego.
W najnowszej wersji programu Dorico, który jest dostępny zarówno dla komputerów PC i Mac, jak również w wersji dla tabletów iPad, dodano różne rozwiązania rozszerzające i usprawniające pracę z zapisem nutowym. Wśród nowości wprowadzonych w „piątce” znalazły się m.in. funkcja Pitch Contour Emphasis, możliwość jednoczesnego dodawania znaków artykulacyjnych, opisów i innych oznaczeń w wielu miejscach partytury czy tryb edycji „na żywo” pozwalający w prosty sposób zmieniać wysokość lub pozycję zaznaczonych nut. W odmianach Pro i Elements programu Dorico 5 pojawiła się możliwość łatwego rozmieszczania instrumentów w przestrzeni (Live Stage), z którą powiązana jest też funkcja Live Space, pozwalająca zmieniać charakter wirtualnego pomieszczenia, w którym znajdują się „muzycy”. Dostępna jest w nich także wtyczka Groove Agent SE, a ponadto w poszczególnych odmianach Dorico 5 wprowadzono szereg innych zmian i usprawnień.
W przypadku komputerów edytor ten wymaga odpowiednio 64-bitowego systemu Windows 10 lub 11 (PC) albo której z wersji systemu macOS – Ventura, Monterey, Big Sur, Catalina (Mac). Wersja Dorico dla tabletów firmy Apple wymaga co najmniej systemu iPadOS 14.0.
O tym czy Dorico 5 zdobędzie statuetkę TEC Awards, których laureaci będą wyłonieni w poszczególnych kategoriach spośród finalistów, przekonamy się 27 stycznia 2024 roku.

Więcej informacji na stronie steinberg.net.