W ofercie firmy GForce Software Ltd. pojawił się kolejny instrument wirtualny będący wiernym odwzorowaniem syntezatora opracowanego przed laty przez Toma Oberheima. Tym razem jest to Oberheim OB-X, którego sprzętowy pierwowzór zadebiutował w 1979 roku.
Ten polifoniczny syntezatora analogowy był oferowany w różnych konfiguracjach (4-, 6- i 8-głosowej) wykorzystując dwa oscylatory VCO, filtr dolnoprzepustowy 12 dB/okt., dwa generatory obwiedni ADSR i generator LFO, a także 5-oktawową klawiaturę i 32 komórki pamięci na programy Patch. Wśród użytkowników modelu OB-X znaleźli się m.in. Herbie Hancock, Chick Corea, Jean-Michel Jarre, Paul McCartney, Susan Ciani, Prince czy muzycy takich zespołów jak Queen, Rush, Depeche Mode, Simple Minds, Tangerine Dream, Japan, Eurythmics i inne. Podobnie jak Oberheim OB-E v2 oraz Oberheim SEM (zaktualizowany niedawno do wersji 1.6), także nowy Oberheim OB-X powstał w porozumieniu z twórcą oryginałów i za jego zgodą.
Nowa wirtualna emulacja instrumentu sprzed ponad czterdziestu lat z jednej strony wiernie odwzorowuje tor syntezy pierwowzoru, ale firma GForce dodała także kilka niedostępnych wcześniej sekcji. Za generowanie dźwięku w programowym Oberheim OB-X odpowiadają dwa oscylatory (w każdym mamy do wyboru przebieg piłokształtny i pulsacyjny) z możliwością synchronizacji i modulacji krzyżowej. Filtr dolnoprzepustowy o nachyleniu zbocza 12 dB/okt. może w różnym stopniu oddziaływać na poszczególne oscylatory oraz generator szumu. Do dyspozycji mamy też dwa klasyczne generatory obwiedni ADSR (Filter i Loudness), a także sekcję MODULATION z generatorem LFO, która zyskała w aplikacji szereg nowych możliwości. Zmieniona została także sekcja CONTROL znana z oryginału, która w tym przypadku poza regulacją PORTAMENTO i odstrojenia drugiego oscylatora oferuje też obsługę VELOCITY i AFTERTOUCH. W bloku MANUAL dodano z kolei pokrętło pozwalające wprowadzać typowe dla analogów niedoskonałości nadające instrumentowi brzmienie w stylu vintage.
Całkowitymi nowościami w Oberheim OB-X są z kolei rozbudowane sekcje X-LFO i X-ADSR, trzy bloki efektowe (CHORUS, DELAY, REVERB), arpeggiagor, tryb CHORD z obsługą różnych skal oraz efekt VIBRATO. Wirtualny syntezator charakteryzuje się maks. 16-głosową polifonią, a do tego oferuje tryby MONO, LEGATO i UNISON (z możliwością odstrajania). Interfejs graficzny oferuje też wirtualną klawiaturę i cztery programowalne kontrolery MACRO.

Oberheim OB-X ma na pokładzie kolekcję ponad czterystu presetów, których autorami są m.in. Lightbath, GEOsynths, Christian Laffitte, Richard Veenstra & Ramon Kerstens (K/V), Tontario, Stuart Thomas, Zardonic, Andrew Schlesinger, Drew Neumann, Noyzelab, Sonic Space lab, Dave Spiers, Tom Wolfe czy Graeme Rawson. Barwy te sprawdzą się w projektach o różnym charakterze od szeroko pojętej elektroniki, przez EDM, D’n’B, ambient czy hip-hop po rock. Poruszanie się po bibliotece ułatwia wbudowana przeglądarka.
Oberheim OB-X może pracować jako wtyczka VST/VST3/AAX (w środowisku macOS także AU), jak również jako samodzielna aplikacja dla komputerów PC i Mac.
Więcej informacji na stronie www.gforcesoftware.com.