Japoński koncern Casio od niemal siedemdziesięciu lat oferuje szeroką gamę produktów elektronicznych goszczących w niejednym domu, firmie czy sklepie, a nawet noszonych ze sobą cały czas. Nieco krócej, bo od 1980 roku, w ofercie tej firmy znajdują się także elektroniczne instrumenty muzyczne, które tak jak inne produkty tej marki są skierowane do szerokiego grona odbiorców.
W ciągu ponad czterdziestu lat, na rynek wprowadzonych zostało przez Casio wiele instrumentów skierowanych do osób w różnym wieku i o różnym stopniu muzycznego zaawansowania (od dzieci przez osoby grające hobbystycznie po profesjonalistów), które trafiły do domów na całym świecie. Chociaż od wielu lat marka ta kojarzy się przede wszystkim z keyboardami i pianinami cyfrowymi to trzeba pamiętać, że niegdyś w jej ofercie znajdowały się także produkty reprezentujące inne grupy instrumentów. Przypomnijmy zatem pokrótce ich historię…
Pierwszym instrumentem muzycznym firmy Casio był Casiotone 201 (CT-201) zaprezentowany w 1980 roku, który można uznać za przodka późniejszego keyboardu. W ciągu kolejnych lat na rynek trafiły kolejne modele z rodziny Casiotone, które oferowały różne dodatkowe funkcje, w tym chociażby Melody Guide. Lata 80. XX wieku to także cała gama innych instrumentów klawiszowych, w tym np. VL-1 łączący w sobie syntezator, sekwencer i… kalkulator. Wtedy też na rynek trafiły syntezatory z rodziny CZ wykorzystujące technologię Phase Distortion czy samplery z serii SK, a także takie modele jak FZ-1 czy VZ-1. Pierwsza dekada działalności Casio na polu instrumentów muzycznych była chyba najbardziej urozmaicona, gdyż japoński koncern wprowadził wówczas na rynek także m.in. automat perkusyjny RZ-1, elektroniczną perkusję DZ-SYSTEM czy cyfrowy saksofon DH-100, a nawet sprzęt gitarowy w tym chociażby cyfrowy instrument DG-10 czy syntezator gitarowy PG-380. Jeszcze w latach 80. w ofercie firmy Casio pojawiły się także pianina cyfrowe takie jak CPS-201 czy CDP-3000. To drugie było pierwszym modelem tej marki wyposażonym w klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym.



W kolejnej dekadzie, a także w następnych (co trwa zresztą do dzisiaj), firma Casio postawiła przede wszystkim na produkcję dwóch grup instrumentów zapoczątkowanych wcześniej, czyli keyboardów i pianin cyfrowych. W przypadku tych pierwszych, na rynek wprowadzono wiele najróżniejszych modeli zróżnicowanych pod względem oferowanych funkcji. W ramach serii CT, CTK, WK, MA czy SA dostępna była szeroka gama instrumentów skierowanych do osób o różnych wymaganiach czy poziomie zaawansowania. Przez lata rozwijana była także oferta pianin cyfrowych, a w 1991 roku na rynku zadebiutował pierwszy model z rodziny Celviano – AP-7, do którego w kolejnych latach i dekadach dołączyło wiele kolejnych instrumentów reprezentujących tę serię.


W ostatnim dwudziestoleciu także nie brakowało ciekawych propozycji czy kolejnych nowych serii instrumentów, o które rozszerzyła się oferta japońskiego koncernu. XX wiek zakończono premierą rozbudowanego, flagowego keyboardu MZ-2000. Kilka lat później – w 2003 roku – do oferty wprowadzono pierwsze przenośne pianino cyfrowe z rodziny Privia, w ramach której to do dziś pojawiło się ponad trzydzieści modeli. W 2015 roku na rynku pojawiła się kolejna nowa linia pianin cyfrowych – tym razem były to instrumenty typowo stacjonarne, wchodzące w skład serii Celviano Grand Hybrid, wyróżniające się rozwiązaniami technologicznymi. W ostatnich latach zwiększył się za to ruch wśród keyboardów Casio. Najpierw zaprezentowano modele z serii MZ-X, a następnie CT-X, natomiast w 2019 roku nastąpił powrót instrumentów z rodziny Casiotone – oczywiście dostosowanych do współczesnych warunków i potrzeb dzisiejszych użytkowników.
Jak widać, w ciągu czterdziestu lat, firma Casio wprowadziła na rynek wiele rozmaitych instrumentów, w których nie brakowało jej autorskich rozwiązań odnoszących się zarówno do generowania dźwięku, jak również innych aspektów korzystania z keyboardów czy pianina cyfrowych. Nie brakowało wśród nich funkcji i narzędzi ułatwiających użytkownikom (także tym niedoświadczonym) korzystanie z instrumentów czy naukę gry. Nic dziwnego, że dla wielu osób z różnych zakątków świata były one początkiem przygody z instrumentami klawiszowymi, inspirując zapewne część z nich do zajęcia się muzyką na poważnie.
Wiele z tych cech dotyczących zróżnicowania pod względem funkcji i możliwości, a także grona potencjalnych odbiorców oraz ich potrzeb, cały czas jest obecnych w aktualnej ofercie japońskiej firmy. Dzisiejsza gama instrumentów marki Casio to m.in. ponad dwadzieścia keyboardów z serii SA, LK, CT-S (Casiotone), WK i CT-X, wśród których model dla siebie powinny bez trudu znaleźć osoby o różnym stopniu zaawansowania i wymaganiach. Zróżnicowanie panuje także wśród dostępnych aktualnie pianin cyfrowych, których w ofercie jest kilkanaście. Są to zarówno modele z serii CDP, jak również instrumenty z rodziny Privia oraz Celviano, a także hybrydowe pianina Celviano Grand Hybrid.






Chociaż keyboardy i pianina cyfrowe Casio to instrumenty przeznaczone głównie do użytkowania w domu, nie brakuje wśród nich modeli, które ze względu na poręczność i kompaktowe rozmiary, a także możliwość zasilania bateriami, możemy zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Dzięki temu możemy tworzyć muzykę czy po prostu cieszyć się ich możliwościami gdziekolwiek i kiedykolwiek się znajdziemy.
Te właśnie cechy, a także rozwiązania stosowane przez Casio w dostępnych obecnie instrumentach klawiszowych zostały podkreślone w najnowszej kampanii reklamowej uruchomionej przez Casio Music Polska.
Więcej informacji o instrumentach marki Casio znajdziecie na stronie casiomusic.pl.