Niemiecka firma Neumann.Berlin specjalizująca się w wytwarzaniu profesjonalnego sprzętu studyjnego oficjalnie ogłosiła reedycję jednej ze swoich ikon – mikrofonu M 49, który zadebiutował siedemdziesiąt lat temu. Od czasu wprowadzenia go na rynek w 1951 roku, był uważany za najlepszy w swoim rodzaju mikrofon studyjny. Za sprawą zdalnie kontrolowanej charakterystyce kierunkowości, model ten zrewolucjonizował technologię studyjną. Jego niezrównanie jedwabisty dźwięk uświetnił niezliczone nagrania – od jazzu z lat 50. XX wieku po współczesne hity list przebojów. Obecnie oryginalne M 49 są bardzo poszukiwane nie tylko ze względu na ich wartość kolekcjonerską, ale także jako doskonałe narzędzie do nagrywania. Era cyfrowa sprawiła, że charakterystyczny dźwięk tego mikrofonu stał się jeszcze bardziej pożądany. Z tego właśnie powodu firma postanowiła wprowadzić na rynek współczesną wersję tego modelu oznaczoną symbolem M 49 V.
Nowy mikrofon powstał w oparciu o oryginalną specyfikację oraz dokumenty projektowe znajdujące się w archiwum firmy Georg Neumann GmbH. Model M 49 V będący reedycją legendy sprzed lat wykorzystuje te same obwody, co ostatnia i najpopularniejsza historyczna wersja – M 49 c, ale charakteryzuje się przy tym jeszcze niższym poziomem szumów i ręcznie dobieraną subminiaturową lampą.
Sebastian Schmitz (kierownik portfolio) mówi o nim tak:
W naszych testach w warunkach roboczych nawet renomowani eksperci od mikrofonów nie wykryli żadnej różnicy w dźwięku. Pod względem barwy i dynamicznego zachowania M 49 V jest identyczny z historycznym M 49 w doskonałym stanie. Obwody i konstrukcja akustyczna zostały przejęte z M 49 c. A najważniejszy element, klasyczna kapsuła wielkomembranowa K 49, jest produkowana przez Neumanna bez zmian od lat 50. – która firma może zrobić coś takiego?

W nowej wersji mikrofonu wprowadzono szczegółowe ulepszenia w jednostce sterującej charakterystyką kierunkowości, która teraz automatycznie dostosowuje się do napięcia sieciowego i jest również kompatybilna ze starymi mikrofonami M 49. Zamiast starego złącza bagnetowego, M 49 V wykorzystuje złącze RF z historycznej wersji broadcastowego M 249. Ponadto M 49 V można skonfigurować na etapie zamówienia za pomocą wewnętrznych przełączników lub w ramach usługi posprzedażowej wykonywanej przez serwis firmy Neumann.
Filtr infradźwiękowy, który chroni transformator wyjściowy BV11 przed niepożądanymi zniekształceniami, może być obniżony z 30 Hz do 12 Hz, w wyniku czego uzyskamy pasmo przenoszenia wczesnych modeli M 49 (bez dodatkowych oznaczeń) produkowanych do 1957 roku. Podobnie jak w historycznym wariancie modelu M 49 b, w nowym M 49 V można ustawić stałą charakterystykę kardioidalną, co poprawia odstęp sygnału od szumu o około 3 dB. Ta opcja jest przydatna, jeśli M 49 V ma być używany wyłącznie w trybie kardioidalnym, na przykład do wokalu i mowy.
Ralf Oehl, dyrektor generalny Georg Neumann GmbH, powiedział:
M 49 to wyjątkowy mikrofon nie tylko dla dużej liczby naszych klientów, ale także dla mnie osobiście. Jest ikoną technologii nagraniowej i jest nierozerwalnie związany z niektórymi z najbardziej niezwykłych wokalistów i instrumentalistów ostatnich 70 lat. Sama jego fizyczna obecność, a tym bardziej niezrównany dźwięk, emanuje magią i autorytetem, które stały się synonimami marki Neumann. Tego błysku w oczach naszych testerów, zdobywców nagród Grammy, po tym, jak po raz pierwszy zaśpiewali lub zagrali z nowym M 49 V, nie da się opisać słowami. Ale za każdym razem niesamowicie mnie to wzruszało. Właśnie na to pracujemy z taką pasją.

Lampowy, pojemnościowy M 49 V nie tylko znakomicie nadaje się do nagrywania partii wokalnych (męskich i żeńskich), ale jest także wszechstronnym mikrofonem do wszystkich rodzajów instrumentów. Regulacji charakterystyki kierunkowości dokonujemy z poziomu zasilacza, a do wyboru mamy kilka opcji – od dookólnej przez kardioidalną po ósemkową (+ ustawienia pośrednie). Mikrofon charakteryzuje się pasmem przenoszenia 40 Hz – 16 kHz, impedancją 200 Ohm oraz czułością 6.5 / 8 / 10 mV/Pa (±1 dB) [dookólna / kardiodialna / ósemkowa]. Model ten ma 80 mm średnicy i 163 mm długości, a jego ciężar wynosi 800 g.
Ze względu na swoją specyfikę oraz fakt, że mikrofon M 49 V będzie ręcznie lutowany i składany w Niemczech przez wydzielony i bardzo skromny zespół osób, potencjalni nabywcy będą musieli z jednej strony uzbroić w cierpliwość, a z drugiej sięgnąć głęboko do kieszeni. Trzeba jednocześnie dodać że cena nowego egzemplarza będzie sporo niższa niż kwoty osiągane przez oryginalne M 49 sprzed lat. Za używany historyczny egzemplarz można zapłacić bowiem w Sieci nawet ponad 22 tysiące euro…

Na temat dostępności nowego M 49 V Ralf Oehl wypowiedział się tak:
Niespełna 48 godzin po rozpoczęciu oficjalnej sprzedaży mamy już ponad 200 zamówień. To niesamowicie dużo. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jesteśmy w stanie wyprodukować ręcznie tylko około 25 sztuk miesięcznie przy pomocy trzech specjalnie przeszkolonych pracowników. Dlatego liczymy na cierpliwość klientów. Obiecuję, warto będzie czekać!
Lampowy mikrofon M 49 V będzie dostarczany w wysokiej jakości, ręcznie robionej aluminiowej walizce. W zestawie z nim znajdzie się zasilacz NM V (7-pinowe wejście dla mikrofonu, standardowe 3-pinowe wyjście XLR), kabel KC 5 oraz klasycznym obrotowym uchwytem MZ 49 A.

Cena katalogowa wynosi 39,999 PLN, a w kwestii zamówień należy kontaktować się z oficjalnym dystrybutorem w Polsce – firmą Aplauz Sp. z o. o.
Więcej informacji na dedykowanej stronie m49v.neumann.com.