Yamaha zaprezentowała dwie nowe serie elektronicznych perkusji z rodziny DTX, które wyróżniają się przede wszystkim zastosowaniem całkowicie przeprojektowanych padów. Tworząc serie DTX10 i DTX8 firma postawiła duży nacisk na uzyskanie jeszcze lepszego odwzorowania odczuć towarzyszących grze na akustycznej perkusji. Uwagę przyłożono również do tego, aby zaoferować jak najlepszej jakości barwy sięgając po najnowsze rozwiązania technologiczne.
W skład każdej serii wchodzą perkusje różniące się membranami, a ponadto każdy z zestawów oferowany będzie w dwóch różnych wersjach wykończenia. Oznacza to ni mniej, ni więcej że łącznie na perkusistów czeka osiem nowych zestawów – po cztery z serii DTX10 i DTX8. W obu nowych liniach użyto wspomnianych nowych padów, które dzięki zastosowaniu w nich korpusów wykonanych ze sklejki brzozowej wizualnie nawiązują do klasycznych akustycznych bębnów. Potencjalni nabywcy wybierać będą mogli między wykończeniem Black Forest lub Real Wood. Zastosowane w nowych padach obręcze i gniazda naciągowe zostały zapożyczone z wysokiej klasy zestawów akustycznych, a ich wykonanie jest równie doskonałej jakości.
Nowe pady pełniące rolę tomów, bębna basowego i werbla mogą być wyposażone w silikonowe membrany Textured Cellular Silicone lub – będące kompletną nowością dla firmy Yamaha – naciągi siatkowe. Pierwsze z nich dostępne są w zestawach DTX10K-X i DTX8K-X, natomiast „membrany” Mesh oferowane są w perkusjach DTX10K-M i DTX8K-M. Znane już z różnych dostępnych dotąd padów naciągi TCS są wykonane z silikonowej pianki absorbującej uderzenia pałek dzięki wewnętrznym drobnym komorom powietrznym, pozwalającej uzyskiwać realistyczne odbicia. Są one delikatne dla nadgarstków grającego, a specjalnie skonstruowane zawieszenia tłumią wibracje, co przy okazji redukuje hałas i zwiększa dokładność detekcji. W przypadku całkowicie nowych siatkowych naciągów mamy do czynienia z produktem stworzonym dla koncernu Yamaha przez firmę Remo, zaprojektowanym tak aby zapewniać nie tylko wygodę gry ale i oferować cichą pracę.


W zestawach z serii DTX10 mamy do dyspozycji „bębny” o średnicy 12” i 10”. W przypadku perkusji DTX10K-M są to odpowiednio XP125SD-M, XP125T-M i KP128 (werbel, tom stojący, bęben basowy) oraz dwa XP105T-M (tomy wiszące). W zestawie wyposażonym w naciągi TCS – DTX10K-X – mamy z kolei pady oznaczone symbolami XP125SD-X (werbel), XP125T-X (tom stojący) i dwa XP105T-X (tomy wiszące) mające taką samą średnicę co ich odpowiedniki w wersji Mesh. Co ciekawe, zastosowano tu taki sam pad pełniący rolę bębna basowego co w perkusji DTX10K-M, wykorzystujący siatkowy naciąg. We wszystkich perkusjach z serii DTX10 dostępne są ponadto trzy pady pełniące rolę talerzy – PCY175 (ride 17”), PCY155 (crash 15”) i PCY135 (crash 13”) oraz hi-hat RHH135 (13”) wraz z kontrolerem i statywem.
W perkusjach z serii DTX8 zastosowano takie same 2-strefowe pady pełniące rolę werbli co we flagowej linii DTX10, czyli XP125SD-M (siatkowy naciąg) i XP125SD-X (TCS). W skład zestawów DTX8K-M i DTX8K-X wchodzą ponadto trzy 10-calowe pady służące za tomy (odpowiednio XP105-M i XP105-X) oraz talerze PCY135 (×2), PCY155 i RHH135. Rolę bębna basowego pełni w nich pad KP90. Wszystkie talerze zastosowane w zestawach z serii DTX10 i DTX8 oferują trzy strefy (krawędź, środek, główka), a do tego mogą być wyzwalane i zatrzymywane, tak jak w tradycyjne „blachy”.


Zarówno pady jak i moduły (o których za chwilę) składające się na perkusje DTX10K-M, DTX10K-X, DTX8K-M i DTX8K-X są montowane na nowych ramach, które zostały przeprojektowane, aby zagwarantować wyjątkową lekkość konstrukcji i elastyczność konfiguracji. Lewa strona obu ram jest otwarta, co pozwala na łatwe umieszczenie mechanizmu hi-hatu i podwójnego pedału bębna basowego. Szerokie możliwości regulacji ułatwiają ustawienie systemu pozwalające na maksymalny komfort gry. Rack w kształcie litery L łączy w sobie klasyczny design akustycznego zestawu, przy zachowaniu trwałości i niezawodności. W perkusjach DTX10 mamy do dyspozycji ramę RS10-HXR Hex Rack, natomiast w DTX8 – RS8. Poza nią, w komplecie znajdują się wszelkie potrzebne uchwyty i ramiona oraz statyw do werbla.


Sercem zestawów perkusyjnych z serii DTX10 jest zupełnie nowy moduł DTX-PROX charakteryzujący się 256-głosową polifonią. Tworząc go Yamaha połączyła swoje wielkie doświadczenie w wytwarzaniu perkusji akustycznych z najnowszymi osiągnięciami technologii w dziedzinie perkusji elektronicznej i samplingu. DTX8, wykorzystuje z kolei znany już moduł DTX-PRO i łączy w sobie najlepsze elementy serii DTX6 wprowadzonej na rynek w ubiegłym roku z najlepszymi cechami linii DTX10, tworząc bardziej ekonomiczny, świetnie brzmiący i równie świetnie wyglądający zestaw. Dzięki temu oferuje on niezwykle realistyczne odczucia gry i doskonałe brzmienie.
W modułach zastosowano m.in. zupełnie nowe próbki nagrane w uznanych studiach zachowując najwyższą precyzję w zakresie dynamiki i rozdzielczości. Dużą wagę przywiązano do odtworzenia ataku i wybrzmienia poszczególnych bębnów i talerzy, a dla dodania większego realizmu uchwycono ambient samych pomieszczeń studyjnych, które można dodawać do zestawu perkusyjnego. Co więcej, możemy wzbogacać barwy o rozmaite efekty, w tym zapożyczonymi ze stacji roboczych MONTAGE. Moduły oferują odpowiednio ponad 700 (DTX-PROX) i 400 (DTX-PRO) barw, jak również dają możliwość zaimportowania maks. 1000 próbek (16- lub 24-bitowych).
W obu modułach dostępne są trzy pokrętła tworzące sekcję KIT MODIFIER, pozwalające modyfikować różne funkcje w czasie rzeczywistym wpływając na charakter barw i całych zestawów. Mamy też możliwość edycji wszystkich parametrów, jak również możliwość skorzystania z dodatkowych funkcji. W module DTX-PROX możemy ponadto regulować bezpośrednio z panelu wiele różnych parametrów wykorzystując inną grupę enkoderów. Oba moduły udostępniają m.in. metronom i rejestrator audio.

Poza jedenastoma gniazdami służącymi do podłączenia padów i triggerów do dyspozycji mamy również wyjścia audio (w obu para głównych w DTX-PROX także cztery podwójne indywidualne). Do tego dochodzą wejścia AUX i wyjścia słuchawkowe (w DTX-PROX po dwa), wyjście MIDI (w DTX-PROX także wejście) oraz porty USB – TO HOST i TO DEVICE. Moduł DTX-PROX oferuje ponadto obsługę Bluetooth. Komunikacja z komputerem przez USB obejmuje zarówno komunikaty MIDI jak również sygnały audio dając możliwość bezpośredniego nagrywania materiału w odpowiednim programie – chociażby znajdującym się w komplecie Cubase AI firmy Steinberg. W przypadku serii DTX10 możliwe jest nagrywanie wielośladowe. Nowe perkusje mogą też współpracować z aplikacją Rec’n’Share dla urządzeń mobilnych (iOS, Android), umożliwiającą płynną integrację z cyfrowym światem.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.