W roku 2005 w ofercie koncernu Yamaha pojawił się pierwszy przenośny system nagłośnieniowy z rodziny STAGEPAS, do którego dwa lata później dołączył kolejny model. Od tego czasu ta seria kompaktowych systemów PA dających się wykorzystać w różnych sytuacjach była kilkukrotnie odświeżana, a na rynek trafiały kolejne generacje. W chwili obecnej rodzinę tę reprezentują trzy systemy – STAGEPAS 400BT, STAGEPAS 600BT i STAGEPAS 1K. Kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących wydarzeń muzycznych i kulturalnych o różnym charakterze wymagających korzystania z przenośnego nagłośnienia to dobra okazja aby przypomnieć cechy i możliwości tych produktów.
Od samego początku cechą charakterystyczną systemów nagłośnieniowych STAGEPAS był powermikser chowany na czas transportu we wnęce zajmującej tył jednego z dwudrożnych zestawów głośnikowych (lub jedynego w przypadku niektórych modeli). Nie inaczej wygląda to w przypadku systemów STAGEPAS 400BT i STAGEPAS 600BT, które zadebiutowały w 2018 roku. Oba składają się bowiem z dwóch pasywnych zestawów głośnikowych oraz powermiksera montowanego w tylnej części jednego z nich, który możemy wyjąć i zamocować np. na odpowiednim statywie. Pierwszy z modeli charakteryzuje się mocą ciągłą 2 × 180 W, a drugi oferuje moc 2 × 280 W. Systemy różnią się także średnicą głośników w dwudrożnych zestawach – w pierwszym zamontowano przetworniki 8” (LF) i 1” (HF), a w drugim 10” (LF) i 1.4” (HF). Zestawy głośnikowe zamknięte w obudowach z tworzywa sztucznego charakteryzują się dyspersją 90° × 60°, a w przypadku gdy ustawimy je na bocznej ściance jako monitory sceniczne będą one nachylone pod kątem 50 stopni względem podłoża.
Te uniwersalne systemy „wszystko w jednym” skierowane są z jednej strony do muzyków występujących solo czy małych zespołów, a z drugiej sięgnąć po nie mogą wszyscy mobilnego nagłośnienia podczas wystąpień publicznych o różnym charakterze. Powermiksery będące ich częścią pozwalają podłączać różne źródła dźwięku, a ponadto w modelach tych zaimplementowano obsługę technologii Bluetooth co umożliwia bezprzewodowy streaming audio ze sparowanych urządzeń zewnętrznych. STAGEPAS 400BT udostępnia 4 kanały mono i 2 stereo, a we wszystkich mamy do dyspozycji regulację głośności i 2-pasmowy korektor. W modelu STAGEPAS 600BT dostępne są z kolei 4 kanały monofoniczne i 3 stereo – wszystkie z 3-pasmowym korektorem i pokrętłem VOLUME. Dwa pierwsze kanały mono w obu mikserach oferują wejście mikrofonowo-liniowe typu XLR z zasilaniem Phantom (załączane wspólnie), a w dwóch kolejnych umieszczono gniazda typu combo XLR/jack. Gniazdo w kanale 4 może pracować w instrumentalnym trybie HI-Z pozwalającym np. podpięcie do niego gitary elektrycznej.

Kanały stereofoniczne udostępniają przełącznik trybu pracy STEREO/MONO oraz gniazda wejściowe typu jack 1/4”. Jeden z kanałów stereo wyposażono dodatkowo wejścia typu cinch, a w ostatnim umieszczono gniazdo typu jack 1/8” oraz przypisano do niego obsługę sygnału przesyłanego bezprzewodowo (Bluetooth). W powermikserach będących „sercem” systemów STAGEPAS 400BT i STAGEPAS 600BT zamontowano ponadto efekt REVERB zapożyczony z serii SPX (4 typy pogłosu) powiązany z kanałami monofonicznymi, układ antysprzężeniowy FEEDBACK SURPRESSOR oraz pokrętło MASTER EQ. Poza gniazdami służącymi do podłączenia dwudrożnych zestawów głośnikowych będących częścią systemów, do dyspozycji mamy też wyjścia MONITOR (L/MONO, R) i SUBWOOFER oraz wejście dla opcjonalnego przełącznika nożnego.

W 2019 roku, do rodziny przenośnych systemów PA firmy Yamaha dołączył model inny niż wszystkie wcześniejsze, a mianowicie STAGEPAS 1K. Śledząc trendy na rynku i oczekiwania użytkowników japoński koncern rozszerzył serię STAGEPAS o aktywny system „kolumnowy” zaprojektowany z myślą o szerokim spektrum wykorzystywania nie tylko przez muzyków. W skład tego systemu wchodzi subwoofer z 12-calowym głośnikiem niskotonowym oraz zestaw głośnikowy line array zawierający aż 10 przetworników o średnicy 1.5”. Dynamiczna moc całości wynosi 1000 W (subwoofer: 810 W, satelita: 190 W). Aktywny zestaw niskotonowy mieszczący też mikser, wzmacniacze i całą elektronikę jest zamknięty w obudowie bass reflex, wykorzystującej w przypadku otworów technologię Twisted Flare Port. Średnio-wysokotonowa „statelita” montowana na nim z wykorzystania jednego lub dwóch słupków pozwalających określić wysokość wykorzystuje rozwiązania zaczerpnięte z systemów nagłośnieniowych wyrównanych liniowo, a dokładniej zakrzywienia grona w kształt zbliżony do litery J (J-Curve). W tej kolumnie głośniki rozmieszczono tak, aby uzyskać dyspersję 30° × 170°.

Cyfrowy mikser STAGEPAS 1K dostępny z panelu subwoofera oferuje trzy kanały monofoniczne i jeden stereo, a dla wszystkich dostępna jest oddzielna regulacja głośności i prosty korektor pozwalający podciąć dół pasma lub podbić wysokie i niskie tony. W kanałach mono możemy dodatkowo określić poziom efektu REVERB (zapożyczony z SPX), którego typ – jeden z czterech – wybieramy globalnie odpowiednim pokrętłem. Kanały monofoniczne są wyposażone w wejścia typu combo [XLR/jack] obsługujące sygnały o poziomie mikrofonowym lub liniowym. W przypadku kanałów 2 i 3 możemy również wybrać wysokoimpedancyjny tryb Hi-Z jeśli chcemy podłączyć gitarę. Kanał stereo obsługuje źródła podpięte do gniazda jack 1/8” lub pary gniazd jack 1/4”, jak również przesyłane bezprzewodowo z zewnętrznego sparowanego urządzenia (Bluetooth). W zależności od scenariusza, w którym będziemy wykorzystywali ten przenośny system PA możemy wybrać jeden z trzech trybów – SPEECH, MUSIC lub CLUB. Do dyspozycji mamy też ogólną regulację głośności, monofoniczne wyjście MONITOR [XLR] oraz wejście dla kontrolera nożnego obsługującego wbudowany pogłos. STAGEPAS 1K może być wykorzystywany pojedynczo, ale jeśli będziemy posiadaczami dwóch egzemplarzy będziemy mogli połączyć je ze sobą na różne sposoby. Służą do tego gniazda LINK (wejście i wyjście typu XLR), które pozwalają skonfigurować system stereo (jeden system odtwarza kanał lewy, a drugi prawy) lub połączyć dwa systemy tak, aby każdy działał w trybie mono.

Do współpracy z systemem STAGEPAS 1K dedykowana jest darmowa aplikacja dla urządzeń mobilnych z systemem iOS i Android. STAGEPAS Editor pozwala zdalnie sterować mikserem (głośność, panorama, korektor, REVERB) jak również odtwarzać muzykę. Co więcej, z poziomu aplikacji możemy zapamiętywać konfiguracje ustawień jako sceny, a następnie wywoływać je kiedy będą nam potrzebne.

Dzięki zróżnicowaniu możliwości i funkcji, jakie oferują trzy dostępne obecnie systemy nagłośnieniowe z rodziny STAGEPAS, możemy dobrać spośród nich dla siebie taki, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom i wymaganiom.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.