Wśród instrumentów z sekcją automatycznego akompaniamentu oferowanych przez koncern Yamaha znajdziemy nie tylko pianina cyfrowe czy rozbudowane stacje robocze, ale także całą gamę keyboardów domowych. Chociaż z założenia są one mniej złożone niż najwyższe modele Arranger Workstation, także one mogą oferować ciekawe i przydatne funkcje. Dobrym tego przykładem jest chociażby keyboard PSR-E463, obecny na rynku od trzech lat.
Jest to instrument wyposażony w klawiaturę obejmującą pięć oktaw (61 klawiszy), oferującą różne krzywe reakcji na dynamikę uderzenia. Wbudowany moduł dźwiękowy PSR-E463 oparty na technologii AWM Stereo Sampling charakteryzuję się maks. 48-głosową polifonią. Udostępnia on ogółem ponad siedemset presetów, jako że poza 237 barwami rozmaitych instrumentów, 24 zestawami perkusyjnymi/SFX i 40 arpeggiami, do dyspozycji mamy też bank XGlite obejmujący 457 barw. Dzięki funkcjom DUAL i SPLIT możemy łączyć ze sobą różne barwy na całej długości klawiatury lub przypisywać je do określonych stref. Co więcej, do dyspozycji mamy też grupę efektów, które można połączyć z główną barwą – Harmony, Trill, Tremolo czy Echo.
Sekcja automatycznego akompaniamentu PSR-E463 oferuje 235 stylów fabrycznych oraz możliwość rozszerzenia tej biblioteki o 10 dodatkowych. Poza wstępem i zakończeniem style udostępniają dwie wariacje głównego przebiegu, a także automatyczne przejście między nimi. Style mogą składać się z sześciu ścieżek, które można niezależnie aktywować i dezaktywować. Do dyspozycji mamy też funkcję One Touch Setting.

Poza tymi standardowymi jak na domowy keyboard funkcjami, PSR-E463 oferuje też kilka innych, które pozwalają wykorzystywać instrument w kreatywny sposób. Pierwszą z nich jest QUICK SAMPLING – funkcja umożliwiająca nagrywanie własnych próbek, których można następnie używać jako dodatkowych barw. Rejestrować możemy zewnętrzne źródła dźwięku wykorzystując wejście AUX, a nagrywane są one w trybie 16-bit/44.1 kHz (stereo). W przypadku tego keyboardu, do klawiatury można przypisać maks. pięć próbek, które można również zapisać na nośniku USB. Nagrywane przez nas próbki mogą reprezentować jeden z trzech typów – NORMAL, LOOP i ONE-SHOT. Pierwszy – związany z strefą obejmującą większość klawiszy – może być używany do „normalnej” gry w dostępnym zakresie klawiatury. Dla pozostałych przewidziano cztery krótkie sekcje zajmujące wspólnie najwyższą oktawę klawiatury, a przy pomocy klawiszy możemy wyzwalać pętle i pojedyncze próbki przypisane do nich.
https://youtu.be/Ak9DridLADA
Drugą kreatywną funkcją dostępną w modelu PSR-E463 jest GROOVE CREATOR, dzięki której możemy poczuć się niejako jak DJ. Daje ona możliwość odtwarzania patternów rytmicznych i fraz utrzymanych w różnych stylach oraz wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji mamy 35 fabrycznych schematów Groove stworzonych z myślą o współczesnych stylach EDM. Składają się one z pięciu sekcji, które można indywidualnie włączać i wyłączać. Do dyspozycji mamy też dodatkowe funkcje (m.in. RETRIGGER), a ponadto możemy modyfikować barwy „na żywo” wykorzystując do tego pokrętła LIVE CONTROL.
https://youtu.be/91ViS-_FEOM
Te dwa potencjometry mogą pracować w jednym z pięciu trybów i w zależności od wybranego ustawienia, możemy przy ich pomocy płynnie regulować wartości określonych parametrów. W przypadku czterech trybów zmiany można „aplikować” na barwy (Main i Dual), a przypadku części z nich także na style, schematy Groove lub utwory User. Przy pomocy pokręteł LIVE CONTROL możemy modyfikować filtr (częstotliwość odcięcia i rezonans), poziom efektów Reverb i Chorus, parametry efektów DSP oraz segmenty generatora obwiedni (Attack, Release). Piąty tryb daje możliwość regulacji proporcji między sygnałem wprowadzanym z zewnątrz a stylem, utworem lub schematem Groove. Drugie pokrętło obsługuje wówczas częstotliwość wspomnianej wyżej funkcji RETRIGGER.
Keyboard PSR-E463 jest wyposażony ponadto w efekty (REVERB, CHORUS, MASTER EQ, DSP), arpeggiator, metronom, 6-ścieżkowy sekwencer MIDI, rejestrator/odtwarzacz audio wykorzystujący nośnik USB, bibliotekę gotowych utworów, funkcje MELODY SUPRESSOR i CROSSFADE oraz pamięć ustawień. Instrument udostępnia ponadto kontroler PITCH BEND i wyświetlacz LCD, a poza wspomnianym już wejściem AUX [jack 1/8”] do dyspozycji mamy wyjście liniowe/słuchawkowe oraz wejście dla kontrolera nożnego. Keyboard ten jest również wyposażony w dwa porty USB – TO HOST i TO DEVICE. Pierwszy z nich daje możliwość przesyłania do komputera nie tylko komunikatów MIDI, ale także sygnałów audio w celu ich nagrania przy pomocy odpowiedniej aplikacji (stereo, 16-bit/44.1 kHz). PSR-E463 ma też na pokładzie wbudowany system nagłośnieniowy o mocy 2 × 6 W (dwa głośniki 12 cm). Instrument może być zasilany sześcioma bateriami R20 (D) lub za pośrednictwem zewnętrznego zasilacza.

Jak widać na przykładzie PSR-E463, nawet w dość niepozornym keyboardzie mogą drzemać interesujące i niestandardowe rozwiązania, które pozwalają wykorzystywać go w jeszcze bardziej kreatywny sposób.
Sugerowana cena detaliczna tego modelu wynosi 1779 PLN.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.