Już za tydzień odbędzie się wyjątkowe wydarzenie organizowana przez polski oddział koncernu Yamaha we współpracy z RID (Regionalną Inicjatywą Doskonałości), pod dyrekcją wybitnej profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Mowa tu o cyklu Disklavier Remote Masterclass, którego partnerami będą Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, Frost School of Music w Miami i nowojorska Manhattan School of Music.
Disklavier Remote Masterclass to warsztaty zaplanowana na 17-22 maja br., w ramach których odbędą się kursy mistrzowskie możliwe do przeprowadzenia dzięki nowym technologiom. Otóż dzięki nim możliwe są lekcje online z nauczycielem oddalonym nawet o tysiące kilometrów, a do tego z wykorzystaniem dwóch instrumentów Yamaha Disklavier oraz kamer internetowych.
Jak łatwo zgadnąć – i o czym pewnie na własnej skórze przekonało się szczególnie w ostatnim czasie wiele osób – problemem zajęć prowadzonych na odległość są zazwyczaj różnego rodzaju aspekty techniczne. Przykładowo, dźwięk instrumentu nie może być przesyłany bez opóźnienia, ale i na to jest rozwiązanie. Otóż dzięki wykorzystaniu techniki zaimplementowanej w instrumentach z rodziny Disklavier, podczas lekcji mistrzowskich dźwięk jest przesyłany w czasie rzeczywistym, a oba instrumenty – ucznia i profesora – są słyszalne natychmiast, a prowadzący może od razu przekazać swoje uwagi.
Rodzina Disklavier firmy Yamaha to przede wszystkim instrumenty, których „sercem” jest akustyczny fortepian wyposażony w dodatkowe elementy, pozwalający wiernie odtworzyć każdy niuans występu i przesłać go bezprzewodowo w dowolne miejsce na świecie. Fortepiany Disklavier są wyposażone w dwa opatentowane systemy, które współpracują ze sobą, aby odtworzyć często nieuchwytne detale – Optical Sensor System (nieustannie mierzy subtelne ruchy każdego klawisza, młoteczka i pedału) i AccuPlay (technologia interpretująca każdy szczegół w czasie rzeczywistym i dostosowująca się, aby wiernie odtworzyć każdy dźwięk).

W programie majowych warsztatów Disklavier Remote Masterclass każdego dnia lekcje mistrzowskie poprowadzi kto inny, a zajęcia poprowadzą tacy wybitni pianiści jak Santiago Rodriguez (17.05), Naoko Takao (18.05), Tian Ying (19.05) i Kevin Kenner (20.05). Dwa ostatnie dni przeznaczono na wykłady i spotkania online, które poprowadzą odpowiednio Anthony de Mare (21.05) i Solomon Mikowsky (22.05).
Lekcje mistrzowskie w dniach 17-20 maja 2021 będzie można obejrzeć na żywo w auli bydgoskiej Akademii Muzycznej, przy ul. Słowackiego 7 – oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego.
Wykład Anthony’ego de Mare oraz spotkanie online z Solomonem Mikowskym dostępne będą z kolei na profilu facebookowym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz jej kanale w serwisie YouTube. Spotkanie z S. Mikowskym poprowadzi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.
Więcej informacji o warsztatach Disklavier Remote Masterclass na stronie www.amuz.bydgoszcz.pl.
Informacje o instrumentach z rodziny Disklavier można znaleźć na stronie pl.yamaha.com.