Zestawy bezprzewodowe Sennheiser od zawsze były przedmiotem westchnień wokalistów i instrumentalistów. Artyści wzdychali do nich ponieważ fenomenalne wykonanie, funkcjonalność i jakość dźwięku musiała swoje kosztować, nie każdego było stać na zakup takiego setu. Nieprzypadkowo zatem target odbiorców produktów Sennheiser to profesjonaliści. Przed dwoma laty, w ofercie firmy pojawiła się jednak seria XS WIRELESS skierowana do szerszego grona odbiorców, także początkujących, obejmujące produkty zachowujące wysoką jakość ale dostępne w niższych cenach. Na początku tego roku zaprezentowana została z kolei kolejna nowa linia z tej rodziny – XS Wireless Digital (XSW-D).
Obejmuje ona systemy bezprzewodowe skierowane zarówno do muzyków czy prezenterów, jak również przeznaczone do współpracy z kamerami i aparatami, przydatne podczas nagrywania dźwięku do filmów. Linia ta wyróżnia się wyjątkowo kompaktowymi nadajnikami i odbiornikami podpinanymi bezpośrednio do instrumentów, mikrofonów, wzmacniaczy, mikserów czy innych urządzeń. W przypadku gitar możemy skorzystać też z dodatkowego „przedłużacza”. Do testu otrzymaliśmy zestaw skierowany m.in. do instrumentalistów – XS Wireless Digital Instrument Base Set.
OPIS
Mamy tu do czynienia z cyfrowym systemem bezprzewodowym dla gitarzystów, basistów i innych użytkowników instrumentów strunowych, dających niewyrównany liniowo sygnał. Niewielkie podłużne pudełko skrywa mały nadajnik (XSW-D TX 63), odbiornik (XSW-D RX 63), kabel instrumentalny z wtykiem jack 1/4” z jednej i gniazdem tego samego typu z drugiej strony (wspomniany „przedłużacz”), uchwyt do mocowania do paska oraz kabel do ładowarki USB (USB A – USB C). Jak widać na zdjęciach, zarówno nadajnik jak i odbiornik są „maksymalnie zminimalizowane” i w zasadzie część „aktywna” jest niewiele większa od samych wtyków (ruchomych). W razie czego producent dołączył także instrukcję „Quick Start” w najbardziej zrozumiałym języku świata, czyli piśmie obrazkowym.

Nadajnik i odbiornik wyglądają identycznie, rozpoznanie co jest czym umożliwiają symbole gitary (nadajnik) i wzmacniacza (odbiornik), umieszczone z tyłu obudowy. Gdyby nie jeden jedyny przycisk na tych urządzeniach, byłyby one zupełnie bezobsługowe. Wspomnianym przyciskiem włączamy urządzenia, wyciszamy, parujemy lub je wyłączamy. O statusie systemu informuje dyskretna, nie dająca po oczach dioda LED, mrugająca lub świecąca światłem ciągłym. Urządzenia mają wbudowane niewymienialne akumulatorki, które pozwalają na około 5 godzin ciągłej pracy, co w praktyce oznacza dwa krótkie, około godzinne koncerty (z próbami dźwięku) albo jeden kilkugodzinny występ. Deklarowany przez producenta czas ładowania to ok. 3 godziny dla każdego z urządzeń. W zestawie jest jeden kabel USB do ładowania, zatem warto o naładowaniu akumulatorków pomyśleć wcześniej, a nie kilka godzin przed koncertem.
Pozostałe kluczowe cechy zestawu to transmisja cyfrowa w paśmie 2.4 GHz (pozwala na bezproblemową pracę na całym świecie – standard). Pasmo 2.4 GHz mieści się w zakresie częstotliwości ISM (Industrial, Scientific, Medical), pierwotnie „przemysłowych, naukowych i medycznych” czyli pasm radiowych nielicencjonowanych przeznaczonych dla wspólnych utylitarnych celów. Oprócz tego bezstratny zasięg do 75 m (w optymalnych warunkach, o których jeszcze napiszę), a także możliwość przełączania się między wieloma nadajnikami połączonymi z jednym odbiornikiem, możliwość skonfigurowania dowolnej kombinacji nadajników i odbiorników, no i funkcja wyciszenia dostępna na nadajniku lub odbiorniku. Zarówno jeśli chodzi o obsługę, jak i estetykę (trwała obudowa o wyjątkowo prostym designie) sprzęt nie budzi żadnych wątpliwości.
DZIAŁANIE
Na dzień dobry dobra wiadomość: urządzenia są fabrycznie sparowane i nie muszą się szukać na scenie. Co prawda parowanie odbiornika z nadajnikiem to żadna filozofia, ale jednak każdy w warunkach „bojowych” lubi kiedy sprzęt działa na zasadzie plug&play. Kolejny punkt dla XS Wireless Digital. Warto też wspomnieć, że z jednym odbiornikiem połączyć możemy kilka nadajników i przełączać między nimi w razie potrzeby. Pasmo 2.4 GHz (wykorzystywane po części także przez technologie Wi-Fi i Bluetooth) teoretycznie umożliwia propagację nawet do 100 m w przestrzeni otwartej, ale pamiętajmy, że zawsze ulega tłumieniu, a jest to zależne od środowiska w jakim pracuje. Optymalne warunki to brak zakłóceń poprzez inne systemy oraz parametry sygnału pomiędzy odbiornikiem a wzmacniaczem (odpowiedniej jakości kable, efekty czy całe pedalboardy – chodzi głównie o impedancję). Co ciekawe, pasmo cyfrowej transmisji bezprzewodowej jest odporne na przeszkody fizyczne i dzięki wielokrotnym odbiciom sygnał z nadajnika potrafi i tak znaleźć drogę do odbiornika. W przypadku jakichkolwiek zakłóceń, gdy działamy w środowisku pełnym cyfrowych systemów bezprzewodowych albo sygnałów Wi-Fi czy Bluetooth, układ prostu zmienia pasmo (kanał) na pierwsze wolny od zakłóceń, a my tak, czy siak starajmy się nie zasłaniać własnym ciałem „światła” (przestrzeni) pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Jak widać w pomieszczeniach sygnał zazwyczaj trafi bezstratnie do odbiornika (po wielu odbiciach), ale w przestrzeni otwartej niekoniecznie, dlatego paradoksalnie zasięg na scenie open air bywa często mniejszy niż taki w klubie czy hali, choćby działało w niej wiele innych urządzeń wireless. Na otwartym powietrzu ważne jest to, by nie zasłaniać własnym ciałem pola (światła) pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem.

System korzysta z dekoderów aptX Live i cały czas monitoruje eter w poszukiwaniu najsilniejszego połączenia, co zapewnia bezproblemowe korzystanie. W przypadku zakłóceń system automatycznie i nieodczuwalnie przełączą się na inną częstotliwość. Odbiorniki wyposażono w anteny różnicowe, a nadajniki asekurują się podwójnie przesyłając pakiety danych. Impedancja i pojemność wejściowa nadajnika to ok. 1 MOhm czyli faktycznie przystosowano urządzenie do wszelkich gitar, tych aktywnych, pasywnych, ale także z przetwornikami piezoelektrycznymi. Śmiało możemy zatem używać go z gitarami akustycznymi bez obawy o utratę „górki”. Pozwala na to także zakres przenoszonych częstotliwości akustycznych – system obsługuje częstotliwości sygnału w zakresie od 10 Hz do 18 kHz, czyli ze sporym zapasem.
Tekst: Maciej Warda
DANE TECHNICZNE
Częstotliwości transmisji: 2.4 – 2.483 GHz
Pasmo przenoszenia: 10 Hz – 18 kHz
Opóźnienia (latencja): <4 ms
Zniekształcenia harmoniczne (THD): <0.1%
Odstęp sygnału od szumu: >106 dB
Zakres: 75 m (w optymalnych warunkach)
Wymiary:
• nadajnik: 102 × 24 × 28 mm
• odbiornik: 122 × 24 × 28 mm
Wbudowana bateria: litowo-jonowa (czas ładowania ok. 3 godzin)
Czas pracy baterii: ok. 5 godzin
Cena: 1289 PLN
Do testu dostarczył:
Aplauz
ul. Graniczna 19
05-092 Łomianki-Dąbrowa
tel: (22) 7514239
Internet: www.aplauzaudio.pl, en-de.sennheiser.com, www.sennheiser.pl
Test ukazał się w numerze 6/2019 miesięcznika Muzyk.
zdjęcia: Sennheiser