Niemiecka firma Sennheiser electronic GmbH & Co. KG obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia działalności. Przedsiębiorstwo, które powstało krótko po zakończeniu II Wojny Światowej, to w chwili obecnej spółka z dwoma głównymi działami (konsumenckim i profesjonalnym), 21 oddziałami w różnych częściach świata i niemal 2800 pracownikami. W ciągu ponad siedmiu dekad, firma ta wprowadziła na rynek wiele różnych produktów – przede wszystkim mikrofonów i słuchawek – z których niejeden zyskał dużą popularność, a niektóre stały się wręcz legendarnymi. Historia firmy Sennheiser to także szereg innowacji i nowatorskich rozwiązań, które pojawiły się za sprawą jej produktów. Brylantowy jubileusz firmy z Dolnej Saksonii to dobra okazja, aby przybliżyć jej historię.
Zanim do niej przejdziemy, przyjrzyjmy się dziejom jej założyciela – Fritza Sennheisera. Urodzony w 1912 roku w Berlinie konstruktor, już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie techniką. Jak sam wspominał, w roku 1924 zbudował własny kryształkowy odbiornik radiowy. Co ciekawe po skończeniu szkoły średniej w 1932 roku chciał zostać…projektantem terenów zieleni. Ówczesna sytuacja w Niemczech i marne perspektywy kariery w tej dziedzinie spowodowały, że Fritz Sennheiser zwrócił się ku swej „drugiej miłości” i rozpoczął studia na Politechnice Berlińskiej. W Instytucie Heinricha Hertza współpracował z prof. Oskarem Vierlingiem, a po ukończeniu studiów został głównym inżynierem w tej placówce. W roku 1938 obaj naukowcy przenieśli się do Hanoweru, gdzie utworzyli nowy instytut badawczy. W roku 1940 Sennheiser uzyskał tytuł doktora i przejął obowiązki Vierlinga w Hanowerze. Trzy lata później budynek instytutu został zbombardowany, a placówkę przeniesiono do Wennebostel (obecnie jest to część miasta Wedemark). Tam to właśnie, już po zakończeniu wojny (w czerwcu 1945 roku) Fritz Sennheiser założył firmę Laboratorium Wennebostel (zwaną potocznie Labor W). W opuszczonym laboratorium hanowerskiej politechniki pracował wspólnie z zaledwie siedmioma inżynierami i technikami (pozostali pracownicy wrócili do domów na terenie całych Niemiec). Na początku firma zajmowała się produkcją urządzeń pomiarowych takich jak np. mierniki lampowe, nawiązując współpracę z firmą Siemens. Po około roku do oferty weszły mikrofony i wkrótce zespół zaczął odnosić znaczne sukcesy na polu technologii audio.
Trudno byłoby wymienić wszystkie produkty marki Sennheiser wprowadzone na rynek na przestrzeni 75 lat czy też wszystkie istotne dla rozwoju przedsiębiorstwa wydarzenia, zatem spróbujemy przyjrzeć się historii firmy poprzez tzw. kamienie milowe:
• czerwiec 1945 – Fritz Sennheiser zakłada Laboratorium Wennebostel (Labor W). Budynek, od którego zaczęła się historia firmy nadal znajduje się w jej rękach.
• 1946 – Rok po otrzymaniu zlecenia od firmy Siemens aby przebudować dostarczony przez nią mikrofon innego producenta, Labor W prezentuje model MD 1, a jednocześnie zaczyna opracowywać własny mikrofon.
• 1947 – W portfolio firmy pojawia się mikrofon MD 2 – pierwszy opracowany samodzielnie.
• 1956 – Zaprezentowano pierwszy mikrofon typu shotgun – MD 82.
• 1957 – Labor W wprowadza na rynek bezprzewodowy system mikrofonowy do zastosowań profesjonalnych w telewizji, opracowany we współpracy ze stacją NDR. Od roku 1958 był on sprzedawany wspólnie z firmą Telefunken jako „Mikroport”.
• 1958 – Obowiązywać zaczęła oficjalnie nowa nazwa firmy – Sennheiser electronic.
• 1960 – Firma Sennheiser prezentuje mikrofon dynamiczny MD 421, który nadal jest produkowany i sprzedawany.
• początek lat 60. XX wieku – firma Sennheiser rozpoczyna prace w dziedzinie mikrofonów pojemnościowych.
• 1968 – Sennheiser wprowadza do oferty pierwsze na świecie słuchawki o konstrukcji otwartej – HD 414, które pozostają najlepiej sprzedającymi się słuchawkami pełnowymiarowymi wszech czasów. Co ciekawe, firma nadal ma w magazynach części zamienne dla nich.
• 1971 – Pojawił się mikrofon MD 441, który stał się prawdziwym klasykiem.
• 1974 – Zaprezentowano stereofoniczny mikrofon nagłowny MKE 2002 umożliwiający dokonywania nagrań binauralnych zgodnych z zasadą „dummy head”.
• końcówka lat 70. XX wieku – Pojawienie się pierwszego wielokanałowego odbiornika bezprzewodowego Mikroport. Prace nad nim i innymi rozwiązaniami doprowadziły do zdecydowanej poprawy w technologii systemów bezprzewodowych.
• 1982 – Założyciel firmy – prof. dr Fritz Sennheiser przekazuje zarządzanie przedsiębiorstwem w ręce swojego syna – prof. dr Jörga Sennheisera.
• 1988 – Początek umiędzynarodowienia rodzinnej firmy. We Francji otwarto wtedy pierwszy zagraniczny oddział zajmujący się sprzedażą produktów Sennheiser. Od tego czasu oddziałów tych powstało więcej, a obecnie jest ich 21.
• 1988 – Na rynek trafiają słuchawki HD 25, które pierwotnie zostały opracowane jako model do profesjonalnego monitoringu w warunkach studyjnych. Szybko znalazły się też chociażby na pokładzie słynnego Concorde’a jako wysokiej klasy słuchawki dla pasażerów, by w końcu zyskać uznanie DJ’ów na całym świecie.
• 1991 – Sennheiser przejmuje firmę Georg Neumann, przenosząc produkcję jej mikrofonów do własnej fabryki w Wennebostel.
• 1991 – Na rynku pojawiają się elektrostatyczne słuchawki Orpheus. Ten limitowany model przez wiele lat był uznawany za najlepsze słuchawki na świecie.
• 1998 – Premiera serii mikrofonów evolution, do których rok później dołączają modele bezprzewodowe z serii evolution wireless (pierwszej generacji).
• 2000 – W ofercie firmy pojawia się MKH 800 – pierwszy studyjny mikrofon pojemnościowy pozwalający w pełni obsłużyć pasmo częstotliwości typowe dla nowych cyfrowych formatów dźwięku (jak np. SACD), wykorzystując jeden przetwornik.
• 2005 – Sennheiser przejmuje firmę Klein + Hummel produkującą m.in. monitory studyjne.
• 2008 – Do firmy dołącza wnuk założyciela Daniel Sennheiser. Dwa lata później dołączył do niego brat, dr Andreas Sennheiser.
• 2009 – Firma prezentuje nowe high-endowe słuchawki referencyjne HD 800.
• 2012 – Pojawia się system Digital 9000 – pierwszy na świecie cyfrowy system bezprzewodowy UHF, który może przesyłać sygnał bez kompresji i pozbawiony niechcianych artefaktów, przy świetnej dynamice.
• 2012 – Zaprezentowano pierwszy model słuchawek z serii MOMENTUM. Od tego czasu na rynek trafiło po kilka różnych odmian przewodowych i bezprzewodowych.
• 2013 – Przejęcie sterów firmy Sennheiser electronic GmbH & Co. KG przez Andreasa i Daniela Sennheiserów. Kierują oni firmą jako równoważni CEO z tymi samymi prawami, bez podziału na zakres odpowiedzialności.
• 2014 – Firma uruchamia nowy oddział nazwany Sennheiser Streaming Technology GmbH (SST), w którym opracowywane są rozwiązania dotyczące streamingu w odniesieniu do oprogramowania i produktów sprzętowych.
• 2015 – W ofercie firmy pojawia się następca modelu Orpheus – słuchawki HE 1.
• 2016 – Firma Sennheiser prezentuje technologię AMBEO 3D oraz pierwszy wykorzystujący ją produkt – AMBEO VR Mic. Rok później pokazano pierwszy produkt AMBEO przeznaczony na rynek konsumencki (AMBEO SMART HEADSET), a w 2019 premierę miał AMBEO Soundbar.
• 2017 – W ofercie firmy pojawia się mikrofon sufitowy TeamConnect Ceiling przeznaczony dla sal konferencyjnych.
• 2017 – Premiera systemu bezprzewodowego Digital 6000.
• 2019 – Sennheiser kupuje większościowe udziały w firmie Dear Reality specjalizującej się w algorytmach dźwięku przestrzennego dla oprogramowania VR/AR.
Aktualnie, z produktów Sennheiser korzystają na co dzień – czy to na scenie czy też w studiu – artyści z całego świata, jak również realizatorzy czy didżeje. Produkty tej marki są także popularne wśród wszystkich, którzy po prostu lubią słuchać muzyki – czy to w domu, czy w podróży, podczas uprawiania sportu czy spacerów. Nie brak tu nawet propozycji dla prawdziwych audiofilów. Gama produktów tej marki obejmuje również rozwiązania przeznaczone dla biur, firm oraz instytucji. Obecnie, w ofercie firmy Sennheiser znajdują się bowiem zarówno rozmaite słuchawki – przewodowe i bezprzewodowe – przeznaczone do zastosowań konsumenckich i profesjonalnych, jak również cała gama mikrofonów studyjnych i estradowych oraz systemów bezprzewodowych dostępnych w najróżniejszych konfiguracjach. W portfolio firmy znajdują się także produkty wykorzystywane podczas konferencji, prezentacji czy pracy biurowej, systemy oprowadzania oraz różne produkty instalacyjne. Nie brak też rozwiązań skierowanych do uczelni i innych instytucji tego typu.
W ciągu 75 lat działalności, firma – zarządzana obecnie przez trzecie już pokolenie Sennheiserów – zdobyła i ugruntowała status jednego z czołowych producentów słuchawek, mikrofonów i bezprzewodowych systemów transmisji dźwięku, opracowując przy tym wiele innowacji i przyczyniając się do rozwoju technologi wykorzystywanych w produktach danego typu. Nie pozostaje zatem nic innego jak tylko pogratulować firmie Sennheiser dotychczasowego dorobku i życzyć kolejnych lat owocnej obecności na rynku, z korzyścią dla muzyków i innych użytkowników jej produktów.
Opracowanie: Grzegorz Bartczak
Strona internetowa firmy Sennheiser – en-de.sennheiser.com
Artykuł ukazał się w numerze 4/2020 miesięcznika Muzyk.
zdjęcia: Sennheiser