Są gitary drogie i gitary tanie, są instrumenty dla najbardziej wymagających i dla początkujących… Pisząc te słowa szybciej niż spodziewałem się dotarłem do sedna sprawy. Otóż kto jest najbardziej wymagającym klientem: ten, kto osiągnął już wysoki poziom artystyczny czy ten kto ma ten poziom dopiero osiągnąć? Jaki instrument jest łatwiej skonstruować? Ten, na którym zostaną nagrane nowatorskie utwory, czy ten, na którym nauczy się grać rzesza przyszłych nowatorów?
Nieprzypadkowo zaczynam test tego typu przemyśleniami. W czasach, gdy początkowy zestaw można nabyć w popularnych dyskontach, wydawać się może, że umysły konstruktorów i lutników skierowane są wyłącznie na gitary z górnej półki. Jednak czy bez odpowiednio dobrze przemyślanych instrumentów dla początkujących, za kilkanaście lat ktoś jeszcze będzie interesował się instrumentami z górnej półki? Może trochę przesadzam jednak testowany instrument skłonił mnie do takich refleksji, gdyż uważam że jest właściwą alternatywą dla tanich instrumentów typu „no name”, ale zacznijmy od początku…
OPIS
Testowana gitara Washburn WS300H to instrument, który można zaliczyć do obszernej grupy gitar „typu strat”. Konstrukcja to bolt-on, korpus instrumentu wykonano z lipy, a szyjkę z klonu. Na palisandrowej podstrunnicy umieszczono dwadzieścia dwa progi. Gryf testowanej gitary jest łączony z korpusem na wysokości siedemnastego progu struny E 6 oraz dwudziestego progu struny E 1. Dzięki takiemu sposobowi łączenia i wycięciom w korpusie, wykonawca ma łatwy dostęp do wszystkich progów na każdej ze strun. Siodełko (Graphtech Nubone) wykonano z tworzywa sztucznego. Szerokość podstrunnicy na wysokości pierwszego progu wynosi 43 mm. Menzura instrumentu to z kolei 25.5 cala. W testowanej gitarze zamontowano chromowane, odlewane klucze, które dobrze trzymają strój. Mostek w gitarze Washburn WS300H jest ruchomy, a dokładniej jest to konstrukcja Fulcrum Trem. Układ elektroniczny instrumentu oparto na dwóch przetwornikach typu single coil oraz na jednym pickupie Washburn Sonamaster Humbucker, pięciopozycyjnym przełączniku oraz trzech potencjometrach obrotowych (2 × TONE i 1 × VOLUME). Całość jest starannie i precyzyjnie wykonana, zarówno pod względem kunsztu lutniczego jak i pod względem walorów estetycznych.
WRAŻENIA
Wrażenia z testu gitary Washburn WS300H są tylko i wyłącznie pozytywne. Instrument jest bardzo wygodny w graniu. Ze względu na cenę testowanego modelu, pojawia się temat gitary dla początkujących. Na ten temat napisano już wiele, ale podstawowe oczekiwania wobec takiej gitary sprowadzają się do kompromisu pomiędzy niezbyt wysoką ceną (a co jeśli przypadkiem początkującemu adeptowi nauka nie spodoba się…), a zachowaniem podstawowych walorów instrumentu – takich jak precyzyjne wykonanie czy wygoda grania (możliwość ustawienia niskiej akcji itp.). Instrument musi też doskonale stroić w każdej pozycji oraz jako tako brzmieć. Testowany instrument firmy Washburn oferuje więcej. Przede wszystkim jest on nie tylko precyzyjnie wykonany, ale i wrażliwy na niuanse artykulacyjne. Inaczej mówiąc instrument, za który należy zapłacić tyle co za pierwszą gitarę „do nauki”, jest wykonany tak, że nie tylko „do nauki” ale i na pierwsze koncerty nadaje się znakomicie. Brzmienie gitary jest jasne i w pewnym sensie uniwersalne. Układ HSS powoduje że użytkownik może praktykować różne gatunki muzyczne i w każdym z nich instrument „pozwoli się odnaleźć”.
PODSUMOWANIE
Washburn WS300H to bardzo dokładnie wykonany instrument. Zdecydowanie jest to doskonała opcja na początek przygody z gitarą elektryczną – wszelkie niuanse grania na instrumencie i pracy z brzmieniem są „do usłyszenia” w tej gitarze… Po prostu w tym instrumencie zachowano idealną proporcję pomiędzy ceną a walorami brzmieniowymi – co jest raczej rzadkością. Przy precyzyjnym wykonaniu gitary jest to walor nie do podważenia.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Korpus: lipa
Szyjka: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 22
Przetworniki: Washburn Sonamaster Humbucker + 2 jednocewkowe
Mostek: ruchomy, Fulcrum Trem
Cena: 499 PLN
Do testu dostarczył:
Music Info
ul. Zamknięta 10
30-554 Kraków
tel. (12) 2672480
Internet: www.musicinfo.pl, www.washburn.com
Test ukazał się w numerze 6/2017 miesięcznika Muzyk.