Pod nazwą Vertigo Cello kryje się kolejna biblioteka próbek autorstwa Cinematique Instruments przeznaczona dla samplerów programowych firmy Steinberg z rodziny HALion. Jak łatwo zgadnąć mamy w tym przypadku do czynienia z różnymi barwami opartymi na próbkach wiolonczeli.
Podobnie jak inne biblioteki z tej serii (Vertigo Violins, Vertigo Strings czy Vertigo Flute), także Vertigo Cello pozwala budować złożone barwy w oparciu o różne źródła dźwięku, których w tym przypadku mamy aż 15. W oparciu o nie możemy uzyskiwać barwy o zróżnicowanym charakterze, które sprawdzą sie w muzyce filmowej i szeroko pojętej ilustracyjnej, a także w innych projektach. Możemy sięgnąć po jedną wiolonczelę lub trio, a także skorzystać z całej palety środków ekspresji i artykulacji. W dostępnych próbkach uchwycono również rozmaite artefakty dźwiękowe towarzyszące grze na wiolonczeli.
Dopasowując poziom poszczególnych źródeł możemy uzyskiwać szeroką gamę barw od klasycznych po niestandardowe, otrzymane dzięki wykorzystywania przetworzonych próbek (m.in. przepuszczonych przez system modularny czy poddanych resyntezie). Barwy nastrojowe, intrygujące, niepokojące, jasne, ciemne czy wręcz mroczne – wszystko to pozwala uzyskać Vertigo Cello dając możliwość malowania muzycznych pejzaży pasujących do różnych klimatów. Do dyspozycji mamy też szeroki wybór gotowych presetów potwierdzających możliwości biblioteki.
Tak jak w przypadku wcześniejszych tytułów z tej serii, także Vertigo Cello oferuje własny interfejs graficzny widoczny wewnątrz samplera HALion, HALion Sonic czy HALion Sonic SE. Dla każdego źródła dźwięku (REGULAR × 4, SPECIAL × 4, MOTIONS × 3, LEAP, RESYNTH × 2, BOW) możemy regulować niezależnie głośność i położenie w panoramie, a także określać interwał. Do dyspozycji mamy również regulację segmentów ATTACK i DECAY generatora obwiedni, „gałkę” TONE oraz efekty ROTARY, OLD TAPE i REVERB, z których ten ostatni oferuje różne algorytmy.
Vertigo Cello to biblioteka kompatybilna zarówno z pełną wersją samplera HALion 6.4, jak również z jego wersjami HALion Sonic 3.4 i HALion Sonic SE 3.4, które mogą pracować jako wtyczka VST/VST3/AAX/AU. W przypadku komputerów PC wymagany jest 64-bitowy system Windows (7, 8.1, 10), natomiast w środowisku Mac może to być jedna z wymienionych wersji systemu macOS (Sierra , High Sierra, Mojave, Catalina, Big Sur).
Poniżej prezentujemy film, w którym o nowej bibliotece opowiada Dom Sigalas:
Więcej informacji na stronie www.steinberg.net.