Rozpoczęte w marcu 2023 roku, a zakończone 8 grudnia br. światowe tournee Taylor Swift „The Eras Tour” objęło pięć kontynentów i 149 koncertów, na które sprzedano łącznie ponad 10 milionów biletów. Według szacunkowych obliczeń trasa ta zarobiła ponad 2 miliardy dolarów, łamiąc tę niewyobrażalną granicę jako pierwsza na świecie. Wcześniej, jej ubiegłoroczna część została pierwszą, która przekroczyła miliard USD. Nikogo chyba nie zdziwiła zatem informacja, że także w rankingu najbardziej dochodowych tras koncertowych 2024 roku opublikowanego przez serwis Pollstar zwyciężyło to właśnie tournee, a dokładniej jego tegoroczny wycinek, który objął m.in. trzy koncerty w Warszawie. Z wynikiem przekraczającym miliard dolarów Swift wygrała w cuglach, osiągając kwotę wyższą niż uzyskana łącznie przez artystów, którzy uzupełnili podium – Coldplay i P!NK… Nie był to jedyny sukces Taylor, o którym pisaliśmy w tym tygodniu, gdyż artystka zdominowała też tegoroczną edycję Billboard Music Awards zdobywając dziesięć statuetek i wychodząc na samodzielne prowadzenie na liście wszech czasów. Nie we wszystkich rankingach zajmuje ona jednak pierwsze miejsce, czego dowodem jest informacja z innego artykułu z ostatnich dni. Otóż ogłoszono, że Beyoncé została artystką z największą liczbą tytułów z certyfikatami RIAA. Statusem złotej lub platynowej płyty poszczycić się mogą aż 103 nagrane przez nią albumy i single. Wśród innych tematów dotyczących artystów, o których pisaliśmy w tym tygodniu znalazły się m.in. zmagania Larry’ego Mullena Jr. z dyskalkulią czy potwierdzenie przez Eltona Johna, że nie kończy jeszcze z muzyką. Opublikowaliśmy też wywiad z Dariuszem Gutowskim (Gootovsky). W materiałach dotyczących instrumentów, sprzętu i oprogramowania muzycznego znalazły się m.in. informacje o nowej wersji firmware’u dla syntezatora Arturia MiniFreak, aplikacji IR Loader dla multiefektu MS-80IR+ firmy ZOOM czy kulisach powstania systemu bezprzewodowego Sennheiser Spectera. Pisaliśmy też o webinarze poświęconym produktom marki DirectOut oraz obniżce cen systemów bezprzewodowych MIPRO, a ponadto opublikowaliśmy materiały dotyczące edytora nut w Cubase 14 i wybranych możliwości elektronicznych instrumentów Yamaha z serii FGDP.
Więcej informacji o tematach poruszonych na naszej stronie w ostatnich dniach znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Nowe możliwości syntezatora MiniFreak firmy Arturia
Arturia udostępniła aktualizację firmware’u dla syntezatora MiniFreak. W wersji 3.0 dodano m.in. osiem nowych „silników”, w tym siedem bazujących na syntezie granularnej oraz jeden odtwarzający sample. Wraz z nimi instrument zyskał nowe próbki, a ponadto fabryczna biblioteka powiększyła się o bank Granular Factory Sounds z 64 zupełnie nowymi presetami. Aktualizacja przynosi też ze sobą różne usprawnienia i poprawki. Te same nowości, które wprowadzono w sprzętowym MiniFreak dostępne są także dla jego wirtualnej odmiany MiniFreak V.
ZOOM udostępnia aplikację IR Loader dla multiefektu MS-80IR+
Z myślą o użytkownikach multiefektu MS-80IR+ MultiStomp chcących wygodnie wgrywać do niego dowolne odpowiedzi impulsowe, firma ZOOM udostępniła program IR Loader dedykowany temu urządzeniu. Przy pomocy tej aplikacji dla komputerów PC i Mac będziemy mogli łatwo przesyłać pliki IR z komputera do multiefektu, a także zarządzać nimi, zmieniać ich nazwy czy je usuwać. Program jest darmowy, a razem z nim otrzymujemy kolekcję plików IR opracowanych we współpracy z firmami Jensen i Overloud.
Sennheiser odkrywa kulisy powstania systemu Spectera
System bezprzewodowy Spectera zaprezentowany kilka miesięcy temu przez firmę Sennheiser to pierwsze na świecie rozwiązanie bazujące na technologii WMAS i wykorzystujące dwukierunkową transmisję szerokopasmową. Opracowanie tego systemu wymagało od jego twórców (Sebastiana Georgiego i Jana Watermanna) wypracowania nowego podejścia i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Kulisy powstania tego systemu i prac nad nim możemy zobaczyć w filmie „Behind Spectera: A Close Look at the Making of a Breakthrough in Wireless Pro Audio Technology”.
Poznajcie możliwości nowego edytora nut w Cubase 14
Jedną z nowości wprowadzonych przez firmę Steinberg w niedawnej aktualizacji programu Cubase jest odświeżony edytor nutowy. Score Editor dostępny w Cubase 14 wykorzystuje rozwiązania znane z programu Dorico usprawniające tworzenie zapisu nutowego i jego edycję. W materiale wideo przygotowanym przez producenta, najważniejsze nowe funkcje i możliwości edytora nut znajdującego się na pokładzie tego programu DAW przedstawia i demonstruje Dom Sigalas.
Commercial Audio zaprasza na webinar dotyczący produktów marki DirectOut
W środę 18 grudnia odbył się w Sieci webinar zorganizowany przez firmę Commercial Audio, którego tematem były produkty dystrybuowanej przez nią marki DirectOut, zastosowane w nich rozwiązania i możliwości ich wykorzystywania w praktyce. Gospodarzami tego wydarzenia będą Patrycjusz Zastawny i Krzysztof Borowicz, a webinar ten był pierwszym z cyklu Commercial Audio Workshop, który obejmować będzie spotkania w Sieci i stacjonarne, przybliżające urządzenia z oferty tego dystrybutora.
Jak edytować zestawy i barwy w instrumentach Finger Drum Pad firmy Yamaha?
Elektroniczne instrumenty perkusyjne FGDP-50 i FGDP-30 firmy Yamaha zaprojektowane z myślą o miłośnikach finger drummingu mają na pokładzie obszerną kolekcję barw i kilkadziesiąt bazujących na nich zestawów. Choć używając tych padów można ograniczać się tylko do korzystania z presetów, oba modele dają możliwość edycji ustawień i dostosowywania dźwięków na naszych potrzeb. Tego, w jakim zakresie można modyfikować barwy i zestawy oraz korzystać z dodatkowych funkcji możemy dowiedzieć się z filmu instruktażowego poświęconego temu tematowi.
MIPRO Black Weeks – obniżka cen na zestawy bezprzewodowe dla instytucji kultury
Do końca grudnia br. trwa obniżka cen na zestawy bezprzewodowe marki MIPRO przygotowana przez firmę Audio Plus, którą objęte zostały także szerokopasmowe systemy przeznaczone dla instytucji kultury. Są to systemy z serii ACT 700 bazujące na dwu- i cztero-kanałowych odbiornikach, zawierające odpowiednią liczbę nadajników mikrofonowych lub bodypack. Zestawy te można rozbudować o dedykowane miniaturowe zestawy nagłowne lub takie akcesoria jak ładowarki czy anteny kierunkowe.
Margo wykonuje utwór „Leather Jacket” grając na Casio PX-S7000
Pianino cyfrowe PX-S7000 firmy Casio ma na pokładzie kilkaset barw różnego typu, dzięki czemu możemy z powodzeniem używać tego instrumentu do grania utworów reprezentujących najróżniejsze style muzyczne i utrzymanych w różnych klimatach. Przykłady tego znajdziemy m.in. w klipach wideo publikowanych przez firmę Casio na jej youtube’owych kanałach. Jednym z najnowyszych jest film, w którym niemiecka artystka Margo wykonuje autorską, indie popową piosenkę „Leather Jacket”.
Blofeld Plugin – wirtualna wersja syntezatora firmy Waldorf
Reason 13.1 – nowa wersja programu Reason Studios
IconDrum firmy GForce Software – hołd dla kultowego automatu perkusyjnego
WYDARZENIA / MUZYCY
Gootovsky – wywiad z cyklu „Bez Mamony”
Dariusz Gutowski, czyli kompozytor i producent muzyczny tworzący i nagrywający jako Gootovsky świętował w ostatnich dniach dwie premiery. Na podwójnym winylu ukazał się jego album „Virtual Concert”, a do serwisów streamingowych trafił album „CDXXXII”. Wydarzenia te były okazją do przeprowadzenia wywiadu z artystą, w którym opowiada on m.in. o tym, czym jest dla niego tworzenie muzyki. Tematem rozmowy są także dwa wydawnictwa, które miały właśnie premierę, jak również jego przyszłe projekty.
„Życie tak jak w bajce” nowy utwór promujący film „Kleks i Wynalazek Filipa Golarza”
W styczniu 2025 roku na ekrany kin wejdzie film „Kleks i Wynalazek Filipa Golarza” będący kontynuacją tegorocznej „Akademii Pana Kleksa”. Drugim singlem promującym ten film jest utwór „Życie tak jak w bajce”, który wykonuje Palion. Autorami muzyki do tej piosenki są Andrzej Jaworski i Jonatan Chmielewski, a tekst napisał Mikołaj Walczak. Singlowi towarzyszy klip, w którym pojawiają się akcenty filmu i jego bohaterowie.
BRK zaprezentował utwór „Cud”
Bartosz Kochanek znany przez lata jako DJ BRK, współpracował jako producent muzyczny, kompozytor, raper i DJ z wieloma różnymi artystami. Przez ten czas zebrał sporo materiału, który ze względu na osobiste związki, nie został oddany innym wykonawcom. Przykładem tego jest utwór „Cud” zaprezentowany przez niego pod szyldem BRK. Jest to swoisty hymn o miłości ojcowskiej – niewyczerpanej, bezwarunkowej i pełnej podziwu. W teledysku wykorzystano materiały z archiwum rodzinnego artysty, a ponadto pojawia się w nim jego córka.
Ogłoszono listę najbardziej dochodowych tras koncertowych 2024 roku
Serwis Pollstar przygotował obszerny raport podsumowujący większe i mniejsze trasy koncertowe, które odbyły się w tym roku. Pod uwagę wzięto w nim różne kryteria, aby jak najpełniej przedstawić sytuację. Jednocześnie opublikowano zestawienie dziesięciu najbardziej dochodowych tras koncertowych 2024 roku. Na czele rankingu – ze sporą przewagą nad kolejnymi pozycjami – uplasowała się Taylor Swift z tegorocznymi koncertami w ramach jej światowego tournee „The Eras Tour”.
„Missionary” – nowy album Snoop Dogga już dostępny
Po raz pierwszy od czasu swego płytowego debiutu w 1993 roku, Snoop Dogg oddał w ręce Dr. Dre produkcję swego albumu. Owocem tej współpracy jest płyta „Missionary” zawierająca szesnaście utworów. W większości z nich raperowi towarzyszą inni artyści, w tym Jhené Aiko, Jelly Roll, Sting, Method Man, Smitty, 50 Cent, Eminem, Alus, Cocoa Sarai, BJ The Chicago Kid czy Fat Money.
Taco Hemingway świętuje 10-lecie albumu „Trójkąt warszawski”
Elton John zapowiada nową muzykę
Poznaliśmy ścieżki dźwiękowe i piosenki mające jeszcze szanse na oscarowe nominacje
Beyoncé z rekordową liczbą tytułów z certyfikatami RIAA
Larry Mullen Jr. z U2 wyznał, że zmaga się z dyskalkulią