Oto przed Państwem pięćdziesiąty numer naszego Tygodnika, a jako że z inicjatywą tą ruszyliśmy w styczniu, nie potrzeba kalendarza aby dostrzec że koniec roku już bardzo blisko. Choć weszliśmy już w okres przedświąteczny, producenci instrumentów i sprzętu muzycznego nie robią sobie jeszcze przerwy, o czym świadczą chociażby premiery, o których pisaliśmy w ostatnich siedmiu dniach. Poza informacjami o nowych produktach skierowanych do muzyków, producentów czy realizatorów dźwięku, w kończącym się tygodniu opublikowaliśmy na naszej stronie m.in. wywiad z Michałem Barańskim, a także zajęliśmy się tematem schorzeń i jednostek chorobowych, które dotykać mogą muzyków i artystów estradowych. Nie brak też było informacji o premierach fonograficznych oraz innych materiałów dotyczących szeroko pojętej branży muzycznej.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
TUBESESSOR – lampowy opto kompresor firmy Heritage Audio
W ofercie hiszpańskiej firmy Heritage Audio pojawił się kolejny procesor sygnałowy inspirowany konkretnym urządzeniem. TUBESESSOR to lampowy kompresor optyczny, który z jednej strony wiernie odwzorowuje charakter i cechy procesora dynamiki, na którym bazuje, a z drugiej strony oferuje dodatkowe funkcje zwiększające jego możliwości i zakres jego wykorzystania w studiu. Jedną z nowości dodanej do standardowych funkcji jest układ TUBE SATURATION, a kolejną rozbudowana sekcja SC FILTER zapożyczona z kompresora SUCCESSOR.
G2 FOUR i G2X FOUR – nowe multiefekty gitarowe marki Zoom
Firma Zoom zaprezentowała dwa nowe multiefekty gitarowe G2 FOUR i G2X FOUR. W obu urządzeniach zaimplementowano technologię Multi-Layer IR wykorzystywaną do stworzenia jeszcze lepszych emulacji wzmacniaczy. Do dyspozycji mamy ponad 100 różnych efektów, presety fabryczne i możliwość zapisania własnych przez użytkownika. Multiefekty wyposażono ponadto w looper i kolekcję podkładów rytmicznych. Najważniejszą różnicą między nowymi modelami jest pedał ekspresji, w który wyposażono G2X FOUR.
Rec’n’Share 3.0.0 – nowa wersja aplikacji firmy Yamaha
Yamaha zaktualizowała aplikację Rec’n’Share dla urządzeń mobilnych (iOS, Android) wzbogacając ją w wersji 3.0.0 w funkcję AUDIO TRACK SEPARATION analizującą wgrany utwór i wydzielającą z niego poszczególne ślady instrumentalne. Program umożliwiający ćwiczenie z podkładami oraz nagrywanie materiału audio może współpracować z wybranymi perkusjami elektronicznymi, wzmacniaczami gitarowymi i keyboardami znajdującymi się w ofercie japońskiego koncernu.
Crisp & Crushed – nowa biblioteka dla Steinberg Groove Agent
Pod nazwą Crisp & Crushed kryje się nowe rozszerzenia dla instrumentu wirtualnego Steinberg Groove Agent. Biblioteka, której autorem jest Lars Henrik zawiera 25 zestawów, w których dostępne są nie tylko barwy instrumentów perkusyjnych i różnych przeszkadzajek ale także zapętlone linie basowe, riffy gitarowe i syntezatorowe czy frazy wokalne. Do dyspozycji mamy również patterny MIDI, a wszystko to przygotowano z myślą o tworzeniu piosenek utrzymanych w stylu nowoczesnego popu.
Pigments 4 – nowa wersja syntezatora firmy Arturia
Arturia udostępniła nową wersję syntezatora wirtualnego Pigments. W nowej wersji odświeżono interfejs graficzny dodając do niego także okno PLAY oraz tryb jasny (standardowo panel jest czarny). Pigments 4 zyskał także nowe rozwiązania odnoszące się do poszczególnych „silników” audio, a ponadto w instrumencie pojawiły się nowe filtry i efekty. Zmiany dotyczą także obsługi wybranych funkcji. Syntezator wzbogacił się ponadto o nowe presety, przebiegi Wavetable i próbki.
Trwa promocja pianin cyfrowych Casio
Do końca grudnia br. (lub do wyczerpania zapasów) trwa akcja promocyjna, którą objęte są wybrane pianina cyfrowe Casio reprezentujące różne serie (w tym Privia i Celviano). W jej ramach, po zakupie w stacjonarnym salonie Riff (lub na stronie internetowej) oraz rejestracji nabytego instrumentu, otrzymamy w prezencie kurs nauki gry na pianinie przygotowany przez serwis Zostań Muzykiem.
Sennheiser EW-D i EW-DX – przegląd urządzeń i ich cech
Już w tym miesiącu do pierwszych odbiorców (także w Polsce) trafić mają systemy bezprzewodowe Sennheiser z serii EW-DX wchodzącej w skład rodziny Evolution Wireless Digital. Z tej okazji opublikowaliśmy przygotowany przez producenta film, w którym prezentowane są najważniejsze cechy poszczególnych elementów (odbiorników i nadajników) systemów EW-DX i EW-D.
Tomofon – nowy syntezator wirtualny firmy Klevgrand
WYDARZENIA / MUZYCY
Problemy zdrowotne muzyka
Nie da się ukryć, że muzycy oraz artyści sceniczni należą do grupy zawodowej, którą dotykać mogą pewne specyficzne jednostki chorobowe. Jedną z nich może być dystonia zawodowa polegająca na występowaniu mimowolnych ruchów powodujących skręcanie i wyginanie różnych części ciała. U muzyków występować mogą także różne zaburzenia mięśniowo-szkieletowe czy problemy ze słuchem. O tych i innych schorzeniach piszemy w artykule dostępnym na naszej stronie.
Drożeją także bilety na koncerty – ile są w stanie zapłacić za nie fani?
Otaczająca nas drożyzna nie pozostaje bez wpływu także na branżę muzyczną czy patrząc szerzej na przemysł rozrywkowy. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że w ciągu tego roku podrożały także bilety na koncerty. Z drugiej strony – po przerwie w możliwości organizowania imprez masowych i uczestnictwa w nich spowodowaną pandemią koronawirusa – po zniesieniu obostrzeń ludzie chętnie i tłumnie wrócili do klubów i sal koncertowych. Nasuwa się jednak pytanie ile są w stanie zapłacić fani za możliwość uczestnictwa w koncercie i gdzie leży granica…
Rick Wakeman okradziony podczas trasy koncertowej
Słynny klawiszowiec Rick Wakeman został okradziony podczas trasy koncertowej w Wielkiej Brytanii. Muzyk stracił m.in. niemożliwe do zastąpienia interfejsy i kontrolery MIDI marki Sycologic, zaprogramowane specjalnie dla niego i jego scenicznego setupu. Razem z nimi w skrzyniach rack znajdowały się m.in. moduły dźwiękowe. Choć dzięki pomocy innych osób udało mu się podjąć przerwaną trasę, to większe koncerty bez tego sprzętu mogą być trudne do zrealizowania. Z tego też powodu muzyk wyznaczył nagrodę za jego odzyskanie.
Płyty świąteczne 2022 – przegląd najciekawszych albumów
Co roku w miesiącach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia obserwujemy prawdziwy „wysyp” płyt wypełnionych świątecznymi utworami – zarówno kolędami czy tradycyjnymi piosenkami oraz standardami charakterystycznymi dla tego okresu, jak również utworami w luźniejszy sposób nawiązujących do grudniowych świąt. Nie inaczej jest w tym roku, dlatego ponownie postanowiliśmy przyjrzeć się tegorocznym premierom prezentując najciekawsze z nich.
„Bez Mamony” – Michał Barański
Kolejnym rozmówcą Izy Biernat w cyklu „Bez Mamony” jest basista, kontrabasista i nauczyciel akademicki Michał Barański, który w tym roku wydał album „Masovian Mantra”. W wywiadzie opowiada on m.in. o tej płycie i kulisach jej powstania, a także wspomina swoje muzyczne początki, jak również artystów z którymi grał i projekty, w których brał udział. W rozmowie nie brak też wypowiedzi na temat najbliższych planów artysty.
Lana Del Rey zapowiedziała nowy album studyjny
Amerykańska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów Lana Del Rey opublikowała w Sieci utwór pod tytułem „Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd”, będący zapowiedzią jej nowego krążka. Zatytułowany tak samo album na się ukazać w marcu 2023 roku, a na płycie pojawić się mają gościnnie m.in. Jon Batiste, Bleachers, Father John Misty, Judah Smith, Tommy Genesis oraz SYML.
Razorlight przypomina swoje największe przeboje
Ponad dekadę po tym, gdy rozeszły się drogi członków brytyjskiego zespołu Razorlight, panowie pojednali się na tyle że przystąpili do nagrywania nowego albumu w starym składzie. Przedsmakiem tego co przyniesie przyszłość jest składanka „Razorwhat? The Best Of Razorlight”, na której znalazły się najpopularniejsze piosenki z dotychczasowego dorobku tej formacji, a także dwa nowe utwory.
Camila Cabello i Oxlade w remiksie „KU LO SA”
Nigeryjski piosenkarz znany jako Oxlade postanowił nagrać remiks piosenki „KU LO SA”, która po premierze w czerwcu br. zyskała sporą popularność w serwisach internetowych. Do nowej wersji tego utworu zaprosił pochodzącą z Kuby piosenkarkę Camilę Cabello.