Przed tygodniem odbyła się w Łodzi kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Jak zwykle impreza ta była połączeniem spotkań branżowych i warsztatów z koncertami skierowanymi również do szerokiej publiczności. Podobnie jak w latach ubiegłych „sercem” festiwalu był Klub Wytwórnia, ale warsztaty odbywały się w salach pobliskiego hotelu.
W piątek i sobotę (22-23 października) miały miejsce branżowe warsztaty poświęcone różnym aspektom pracy z dźwiękiem w studiu i na scenie, dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Tak jak informowaliśmy w naszej zapowiedzi, ich program był bogaty i zróżnicowany a zajęcia poprowadziło ponad dwudziestu wykładowców – muzyków, realizatorów, producentów muzycznych, przedstawicieli dystrybutorów i naukowców. W gronie tym byli m.in. Wojtek Olszak, Marek Walaszek, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Kubiak i Grzegorz Fotek, z którymi rozmawialiśmy jeszcze przed festiwalem, a jak również Michał Grymuza, Grzegorz Piwkowski, Szymon Śieńko, dr Tomasz Kaczmarek, Marcin „Mały” Górny, prof. UAM Jędrzej Kociński i inni. Tradycyjnie swoje spotkanie mieli w Łodzi także audiofile z grupy AUDIOMUZOFANS. Skorzystać też można było z badań audiometryczych.
W sobotę 23 października odbyły się również spotkania i panele dyskusyjne w Klubie Wytwórnia, których gośćmi i prelegentami byli: Maciej Gołyźniak i Przemek Kubajewski (Akademia Menadżerów Muzycznych „Nie ma tego złego…”), Agnieszka Szydłowska, Jędrzej Słodkowski, Piotr Stelmach, Jarek Szubrycht i Rafał Bryndal („Przyszłość Świata Muzyki”), Jacek Jagłowski, WOLSKA i Bogusław Pluta („ZPAV – Fonograficzny debiut, czyli pierwsze kroki w branży muzycznej…”) oraz Leszek Biolik, Igor Pudło, Marcin Sendecki i Maciej Werk („Sprzyjamy Wyobraźni”).
Festiwalowi towarzyszył też wernisaż wystawy fotograficznej Ciechowski/Świetlik, który odbył się w piątek 22 października w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Samą wystawę można odwiedzać do 1 listopada.
W tym roku na scenę Klubu Wytwórnia wróciły festiwalowe koncerty. W czwartek 21.10 wystąpił zespół pod kierownictwem Marcina Zabrockiego, który z towarzyszeniem różnych wokalistów (Elżbieta Mielczarek, Organek, Waluś, Jakub Stankiewicz) zagrał materiał z płyty „L.A. Woman” grupy The Doors, a także formacja Jezabel Jazz. Drugiego dnia (22.10) odbyły się koncerty dwóch zagranicznych gwiazd, a wystąpili Marc Almond oraz Midge Ure. W sobotę 23 października, w ramach szóstej edycji Soundedit Spotlight na dwóch scenach zagrało pięć wyróżniających się rodzimych zespołów – Bluszcz, Blokowisko, Oxford Drama, Morświn i Wolska. Następnie odbyła się Gala wręczenia nagrody Człowieka ze Złotym Uchem, a tegorocznymi laureatami zostali Marcin Cichy i Igor Pudło tworzący duet Skalpel oraz Tomasz Lipiński (który dało koncert zaraz po gali), a także Midge Ure, który swoją statuetkę odebrał dzień wcześniej. Dzień zakończył się występem Baascha. Ostatniego dnia 13. edycji Festiwalu Soundedit wystąpił duet Skalpel z projektem „Planetarium Lema” (gościnie zagrali z nimi Kuba Więcek, Piotr Orzechowski i Paweł Romańczuk), a imprezę zamknęła projekcja filmu „Lydia Lunch: The War Is Never Over” oraz performance samej artystki.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć dokumentujących niektóre tegoroczne wydarzenia, w tym warsztaty i spotkania branżowe. Tak oto prezentował się tegoroczny Festiwal Soundedit w obiektywie Gosi Wojny:
Zdjęcia: Gosia Wojna / Festiwal Soundedit
Strona internetowa festiwalu: soundedit.pl