Przedmiotem mojego ostatniego testu były sygnowane modele z kategorii rozmiarowej „S” (small) jednego z dwóch światowych liderów w produkcji pałek perkusyjnych – firmy Pro-Mark. W dzisiejszym teście na celownik bierzemy kolejną grupę rozmiarową czyli „M” (medium). Testom poddanych zostało tym razem dziewięć modeli wykonanych z hikory, sygnowanych przez takich artystów jak Carl Allen, Phil Collins, Terreon Gully, Keith Harris, Dominic Howard, Joey Jordison, Ian Paice, Carl Palmer i Tony Verderosa.
TX9AW Carl Allen
Pierwszy komplet to sygnatura Carla Allena, pałki zaprojektowane prze jazzowego perkusistę wykonane są z hikory, w związku z czym są wytrzymałe i mają swoją wagę (412 mm długość; 14 mm grubość). Podczas testów ten właśnie model otrzymał oznaczenie MC (mega ciekawe) co mówiąc prościej oznacza, że naprawdę zrobiły na mnie wrażenie. Przede wszystkim waga pałek po prostu znika w rękach dając duży komfort gry jednocześnie zapewniając solidny cios. Główka tego modelu to stożkowy żołądź (acorn), który zapewnia czytelną ekspozycję szybkich wprawek i dużą wytrzymałość.
TXPCW Phil Collins
Kolejnym modelem jest sygnatura znanego Phila Collinsa, który to zaprojektował pałki dość zbite i krótkie z główkami w kształcie piłki do tenisa (375 mm długość; 14.7 mm grubość). Można by się obawiać, że grube i krótkie pałki to średnia konstrukcja, jednak Phil Collins to pewna firma i jak zwykle nie zawiódł, pałki odbijają się dosłownie jak piłki. Rewelacyjny feeling i super szybka odpowiedź, to cechy, które wyróżniają ten model.
TX718LW Terreon Gully
Terreon Gully to kolejny uznany perkusista, który dzięki współpracy z Pro-Mark opracował swój własny model. Jego koncepcja to długie i dość ciężkie pałki (419 mm długość; 14 mm grubość) z okrągłą główką (ball). Sposób wyważenia daje przede wszystkim poczucie konkretu w ręce polecane w szczególności perkusistom, którzy cenią sobie wagę i konkretne uderzenie.
TX3ALW Keith Harris
Następną testowaną sygnaturą jest model Keith’a Harrisa który posiada dość zbliżoną wagę do modelu omawianego w poprzednim zdaniu (420 mm długość; 14.5 mm grubość). Pałki wykonane są z hikory i mają drewnianą główkę w kształcie piłki. Zasadniczo nie powinny dużo różnić się od modelu Terreona jednak wystarczy dosłownie chwila gry, aby zadać sobie pytanie czy pałki są faktycznie z hikory, czy może jednak z gumy? Ta sygnatura dosłownie ugina się podczas gry dając świetne odbicie i uczucie wtapiania się pałki w instrument. Model zdecydowanie warty uwagi.
TX101W Dominic Howard
Dominic Howard skonstruował pałki dość długie z drewnianą główką typu acorn (410 mm długość; 14 mm grubość). Stosunkowo niska waga w połączeniu z wykończeniem stożka daje poczucie lekkości i precyzji w szczególności w zagrywkach opartych na roll.
TX515W Joey Jordison
Kolejny model to sygnatura Joey’a Jordisona, który jest współtwórcą zdecydowanie ciężkich i długich pałek (406 mm długość; 14 mm grubość), które zakończone są dużą okrągłą główką (ball). Waga plus wielkość główki i odpowiednia długość sprawdzają się w głośnym graniu pozwalając na uzyskanie odpowiedniej dynamiki i czytelności.
TX808LW Ian Paice
Idąc dalej natrafiamy na model słynnego Ian’a Paice, który w zasadzie jest podobny do modelu Jordisona (410 mm długość; 14 mm grubość). Podstawowe różnice to długość – sygnatura Jordisona jest krótsza, waga – Paice są lżejsze i mniejsza główka bardziej w kształcie walca, którą posiada sygnatura Paice. Poza wymienionymi różnicami modele są dość zbliżone w związku z czym można uznać, że ich zastosowanie i jest dość podobne co z kolei potwierdzają wrażenia podczas gry.
TXCPW Carl Palmer
Kolejnym testowanym modelem jest sygnatura Carla Palmera, który to proponuje hikorowe pałki ze stożkowatą, drewnianą główką (403 mm długość; 14.7 mm grubość). W zasadzie ten model trochę przypomina sygnaturę Allena, jednak jest krótszy i grubszy. Palmer skonstruował coś pomiędzy sygnaturą wspomnianego Allena i Collinsa, dając mniej więcej właściwości spotykające się pośrodku modeli powyżej wspomnianych.
TX715N Tony Verderosa
Ostatnim prezentowanym modelem jest sygnatura Tony’ego Verderosy, który to skonstruował pałki długie, mające swoją wagę i bardzo elastyczne (421 mm długość; 14 mm grubość). Cienka dobrze wyważona pałka z plastikową główką w tym przypadku oferuje nam cios, wytrzymałość i komfort gry. Zdecydowanie warty polecenia model, którego uniwersalność zastosowania wynika z unikatowej konstrukcji i wykonania.
PODSUMOWANIE
Seria medium to jedna z najbardziej popularnych kategorii, przyczyną takiego stanu rzeczy jest ich waga i wielkość – potrafią już narozrabiać, a jednocześnie jeszcze da się je unieść!
Tekst: Piotr Reszelski
Ceny:
49.90 PLN (TX9AW C. Allen, TXPCW P. Collins, TX718LW T. Gully, TX3ALW K. Harris, TX101W D. Howard, TX515W J. Jordison, TX808LW I. Paice, TXCPW C. Palmer)
51.50 PLN (TX715N T. Verderosa)
Do testu dostarczył:
Silesia Music Center
ul. Partyzantów 6
32-650 Kęty
tel. (33) 8451780
Internet: www.silesiamusiccenter.pl, www.promark.com
Test ukazał się w numerze 4/2013 miesięcznika Muzyk.