Za nami pierwszy etap tegorocznej edycji konkursu PL Music Video Awards. Spośród 507 zgłoszonych teledysków komisja selekcyjna wybrała nominowane prace. W każdej z kategorii: Pop, Folk, Dance, Rock i Ostre Brzmienie, Hip Hop, Muzyka Elektroniczna, Alternatywa, Ważny Przekaz oraz Debiut Reżyserski nominowano po 6 teledysków.
Już 30 listopada podczas uroczystej gali w Fabryce Sztuki w Łodzi poznamy zwycięzców poszczególnych kategorii, których wybierze Jury. Gala będzie ukoronowaniem 3-dniowego festiwalu, na który złożą się spotkania, projekcje i warsztaty poświęcone sztuce wideoklipów.
W skład Jury wchodzą m.in.: Vienio [Piotr Więcławski] (muzyk, dziennikarz, i wielka legenda polskiego hip-hopu), Piotr Matejkowski (reżyser, zdobywca GRAND PRIX PL MVA i nagrody za najlepszy teledysk hip-hopowy 2018) i Olga Czyżykiewicz (reżyserska, laureatka aż dwóch nagród PL MVA w 2018). Łącznikiem z ubiegłorocznym jury będą: Anna Maliszewska (reżyserka teledysków i reklam) oraz Jędrzej Słodkowski (dziennikarz – pisze o muzyce i kulturze na łamach Gazety Wyborczej). Organizatorem festiwalu jest: Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster. Partnerzy Główni to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Film Produkcja. Partnerami konkursu są również Szkoła Filmowa w Łodzi, Fabryka Sztuki, Oxymoron i Kino BODO. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Poniżej przedstawiamy listę teledysków nominowanych do PL Music Video Awards w poszczególnych kategoriach:
Alternatywa
1) Mary Komasa – Degenerate love (reżyseria i scenariusz: M.J. Harper; zdjęcia: Tomek Naumiuk; montaż: Judith Landkammer; scenariusz: M.J. Harper; produkcja: Ada Kornecka)
2) Kroki – Balon (reżyseria i scenariusz: Filip Bartczak; zdjęcia: Olaf Malinowski; montaż: Krzysztof Fischer; produkcja: Silver Frame; scenografia: ScenBud)
3) Happysad – Cały (reżyseria, montaż i scenariusz: Piotr Starzyk; zdjęcia: Jakub Burakiewicz / Match&Spark; produkcja: Dominika Głuchowska, Jan Szczeniowski / MAKATA; scenografia: Paweł Szeremeta)
4) Bovska – Leżałam (reżyseria: Marcin Starzecki; zdjęcia: Marcin Gołąb; montaż: Miłosz Matuszewski; scenariusz: Marcin Starzecki, Marcin Gołąb, Magda Grabowska (Bovska); produkcja: Sputnik Studio, Bovska)
5) Perfect Son – Promises (reżyseria: Jarek Tokarski; zdjęcia: Jakub Stolecki; montaż: Sandra Ksepka; scenariusz: Perfect Son, Jarek Tokarski; produkcja: Bartosz Majkowski / OTO FILM; scenografia: Kasia Kowalczyk)
6) Kacperczyk, Jan-Rapowanie – Nie wyjadę (reżyseria, zdjęcia, montaż i scenariusz: Jakub Blank; produkcja: Graffiti Films)
Dance
1) Taito – Balkandance (reżyseria i zdjęcia: Tomasz Styka; montaż: Sebastian Augustyn; scenariusz i produkcja: Stykky Media; scenografia: Bartosz Pelc)
2) Loverboy – Dobry mąż (reżyseria, zdjęcia i montaż: Bartosz Szaruga; scenariusz: Bartosz Szaruga i Loverboy; produkcja i scenografia: Loverboy)
3) Power Play – Karma (reżyseria, zdjęcia i scenariusz: Marcin Załęski; montaż: Beniamin Łotysz; produkcja i scenografia: Allinteractive Films)
4) Malibu – Milenka (reżyseria i scenariusz: Przemysław Gomuła; zdjęcia: Mateusz Pastuszak; montaż: Łukasz Zawadzki; produkcja: Afterimage Studio; scenografia: Przemysław Gomuła, Mateusz Pastuszak)
5) Łobuzy – Urok (reżyseria i scenariusz: Igor Ajgor Leśniewski; zdjęcia i montaż: Jakub Obuch; produkcja i scenografia: PRODIGY)
6) Bayera – Popłyniemy (reżyseria, zdjęcia i scenariusz: Marcin Załęski; montaż: Beniamin Łotysz; produkcja i scenografia: Allinteractive Films)
Folk
1) Kapela ze Wsi Warszawa feat. Maria Bienias – Plunsy (reżyseria i scenariusz: Magdalena Zielińska; zdjęcia: Mateusz Kanownik; montaż: Krystian Łupiński; produkcja: Papaya Films; scenografia: Ewelina Rosłaniec, Kasia Piel)
2) Ofelia – Tu (reżyseria i scenariusz: Wiktor Ejryszew; zdjęcia: Maciej Edelman, dodatkowe zdjęcia: Franek Przybylski i Kacper Gawron; montaż: Patrycja Piróg; produkcja: Iga Krefft, Wiktor Ejryszew, Warner Music Poland)
3) Same Suki – Biczysko (reżyseria, zdjęcia, montaż, scenariusz i scenografia: Piotr Smoleński; produkcja: Same Suki)
4) Kwiat Jabłoni – Niemożliwe (reżyseria i scenariusz: Katarzyna Sienkiewicz; zdjęcia i montaż: Maciej Motylewski; produkcja: Motylarnia Studio; scenariusz: Alicja Kokosińska)
5) O.S.T.R. & World of Tanks feat. Żywiołak – Polska siła (reżyseria: Dawid Szurmiej; zdjęcia: Filip Jurzyk / SERVIMEDIA; produkcja: Slava Makshun, Filip Jurzyk / SERVIMEDIA; scenografia: Artur „Etiop” Bartos and his crew / ETIOP FX)
6) Golec Uourkiestra – Górą Ty (reżyseria i scenariusz: Jacek Kościuszko; zdjęcia: Michał Jaskulski; montaż i produkcja: Film Image; scenografia: Marcin Wilczek)
Hip-hop
1) Rasmentalism – Escape Room (reżyseria i scenariusz: Arek Nowakowski; produkcja: Agata Śliwińska; scenografia: Paulina Płachecka)
2) SYNY – Naga Champa (reżyseria i scenariusz: Sebastian Pańczyk; zdjęcia: Marek Sanak; montaż: Wojtek Włodarski; produkcja: Anna Pietkun DOBRO; scenografia: Marcin Płaszczyk)
3) Pezet – Obrazy Pollocka (reżyseria i scenariusz: Filip Bartczak; zdjęcia: Kamil Płocki; montaż: Tomasz Bochniak; produkcja: Dobro; scenografia: Jana Łączyńska)
4) White 2115 feat. ЛУНA – Intruz (reżyseria i scenariusz: Alan Willmann; zdjęcia: Piotr Uznański; montaż: Maciek Kozłowski; produkcja: high&; scenografia: Ola Bydłowska, Tymon Nogalski)
5) Pokahontaz ft. YoT – Letnie dzieci (reżyseria, zdjęcia, montaż, scenariusz i scenografia: Aleksander Kozłowski; produkcja: MaxFloRec)
6) Sokół – Chcemy być wyżej (reżyseria i scenariusz: Szymon Pawlik; zdjęcia: Mikołaj Syguda; montaż: Mateusz Rybka, Tomek Bochniak; produkcja: Papaya Films; scenografia: najs.studio)
Muzyka elektroniczna
1) Jan Serce – Nie będę tańczył (reżyseria: Michał Kisielewski / Dreamers Talents; produkcja: Tadeusz Matula / Ilmatic)
2) Bass Astral x Igo – It’s Dark (reżyseria i scenariusz: Paweł Fabjański; zdjęcia: Michał Dąbal; montaż: Kuba Tomaszewicz; produkcja: ShootMe Visual Artists; scenografia: Ładne Rzeczy)
3) Michał Sobierajski / Suwal – Satelity (reżyseria i scenariusz: Monika Kmita; zdjęcia: Paula Potocka; produkcja: Ola Pudło)
4) Gverilla / Enzu – Ostatni raz (reżyseria i scenariusz: Jakub Blank; zdjęcia: Patryk Kin; montaż: Kasia Orzechowska; produkcja: Papaya Films; scenografia: Gosia Moritz)
5) PLASTIC – U Gonna Love It (reżyseria, zdjęcia, montaż, scenariusz, produkcja i scenografia: Dawid Krępski)
6) delay_ok – Woda (reżyseria, zdjęcia i scenariusz: Karolina Janicka, Daniel Borejko; montaż i produkcja: Daniel Borejko; scenografia: Karolina Janicka)
Pop
1) Zuza Jabłońska – Spacer po linie (reżyseria, zdjęcia i scenariusz: Dawid Ziemba; montaż: MIND PRODUCTIONS; produkcja: Artur Strączek, Marta Tarnowska, Jola Mochalska; scenografia: Marta Tarnowska)
2) Bartek Królik – Raj (reżyseria i scenariusz: Magdalena Zielińska; zdjęcia: Mateusz Kanownik; produkcja: Papaya Films; scenografia: Janek Zagdański)
3) Daria Zawiałow feat. schafter, Ralph Kaminski – Czy Ty słyszysz (reżyseria i scenariusz: Grajper; zdjęcia: Wojtek Zieliński; montaż: Kuba Tomaszewicz; produkcja: OTOFILM; scenografia: Anna Szczęsny)
4) Dawid Kwiatkowski – Mordo (reżyseria, zdjęcia, montaż, produkcja i scenografia: H D S C V M; scenariusz: DAWID KWIATKOWSKI)
5) Dawid Podsiadło – Trofea (reżyseria: Daniel Jaroszek; zdjęcia: Wojtek Zieliński; montaż: Konrad Styczeń; scenariusz: Maciek Woć, Dawid Podsiadło, Jacek Markiewicz; produkcja: Papaya Films; scenografia: Anna Szczęsny)
6) Smolasty – Raj (reżyseria, montaż, scenariusz i scenografia: Mateusz Witkowski; zdjęcia: Arek Żyłka; produkcja: Feelmovie Piotr Miklaszewski, Tomasz Szatański, Paulina Jabłońska)
Rock i ostre brzmienie
1) Stach Bukowski – Lew (reżyseria i scenariusz: Dorota Miko; zdjęcia i montaż: Tomasz Miko; produkcja: FONOBO Label & Follow the Rabbit; scenografia: Martyna Wydmańska)
2) Czarna Polana: Albo Inaczej feat Muniek Staszczyk – Co to za miejsce (reżyseria: Tomek Suwalski; zdjęcia: Józefina Gocman; montaż: Monika Wadecka; scenariusz: Tomek Bagiński; produkcja: DOBRO; scenografia: Kuba Zwolak, Marta Zając, Mateusz Gryzło)
3) Żurkowski – Ciemność (reżyseria, zdjęcia i scenariusz: Szymon Kuriata; montaż: Patrycja Piróg; produkcja: Szymon Kuriata/Filip Wijas; scenografia: Justyna Jagielska)
4) Agnieszka Chylińska – Schiza (reżyseria i montaż: Adam Gawenda; zdjęcia: Kacper Sędzielewski; scenariusz: Agnieszka Chylińska, Adam Gawenda, Mateusz Dziwis; produkcja: Mateusz Dziwis; scenografia: Magdalena Paleczna)
5) Afromental – Wściekłe psy (reżyseria, montaż, scenariusz i produkcja: Aleksander Wilk; zdjęcia: Jakub Jakielaszek; scenografia: Dawid Schindler)
6) Pale Path – Enemy (reżyseria, montaż i scenariusz: Aleksander Kropidłowski; zdjęcia: Tomasz Ziółkowski; produkcja: Joanna Cisowska, Aga Bomba; scenografia: Michalina Lewandowska, Maja Królikowska)
Extra
1) Psio Krew – Homo Sapie (reżyseria i montaż: Michał Liszcz; zdjęcia: Kuba Woźniak; scenariusz: Natalia Wesołowska / Psio Crew; produkcja: Motion Pikczer; scenografia: Harnasie z Łyngów i Pietrasianie z Nieledwii)
2) Vixen – Kawałek serca (reżyseria, zdjęcia, montaż i scenariusz: Błażej Jankowiak / 9LITER FILMY; produkcja: MaxFloRec; scenografia: Szymon Tomalik, Irek Jankowiak, Natalia Rozpondek, Błażej Jankowiak)
3) Jazz Band Młynarski-Masecki – Czy Pani tańczy rumbę? (reżyseria, montaż i scenariusz: Robert Bęza; zdjęcia: różni autorzy (Found Footage: FINA), zdjęcia dodatkowe: Kuba Kossak; produkcja: TOINEN MUSIC)
4) Mitch & Mitch – Gathering (reżyseria i scenariusz: Mitch; zdjęcia i montaż: Kuba Kossak; produkcja: Zoé Szmidt; scenografia: Marta Skajnowska)
5) Hania Rani – Sun (reżyseria, zdjęcia, scenariusz i produkcja: Bartek Warzecha; montaż: Marlena Jabłońska)
6) Danuta Stenka, Michał Sławecki – „ORESTEJA” Agata Zubel (reżyseria, montaż i scenariusz: Marta Brodacka; zdjęcia: Karol Łakomiec; produkcja: Michał Sławecki, Marta Brodacka; scenografia: Łazienki Królewskie w Warszawie )
Ważny przekaz
1) Divines – Ponad (reżyseria, montaż i scenariusz: Lulu Zubczyńska; zdjęcia: Marcin Szołtysek; produkcja: Divines; scenografia: Basia Mastalerz)
2) Hades – Smog (reżyseria: Marta Brodacka; zdjęcia: Karol Łakomiec; montaż: Agnieszka Sękowska; scenariusz: Marta Brodacka / Karol Łakomiec; produkcja: Black Rabbit; scenografia: Juliusz Dąbrowski, Jan Łubiński Horodyski, Natalia Szyszko [Kreskino Studio])
3) Bass Astral x Igo – Feeling Exactly (reżyseria i scenariusz: Grajper; zdjęcia: Mikołaj Syguda; montaż: Kuba Tomaszewicz; produkcja: OTO Film Kuba Ranik Janek Białobłocki Paweł Jończyk Michał Kowalczyk; scenografia: Najs Studio Marta Zając Kuba Zwolak)
4) Bisz/Radex – Pokaż mi język (reżyseria i scenariusz: Kobas Laksa & Marcel Borowski; zdjęcia: Mateusz Skalski; montaż: Krzysztof Fischer; produkcja: DOBRO (Agnieszka Gudzak, Adrian Jasion); scenografia: Małgorzata Iwaniuk)
5) Chwilantropia – Nie mówię nie (reżyseria i zdjęcia: Marek Hajduk; montaż: Marek Hajduk i Padrzej Drygas; scenariusz: Ajda Wyglądacz; produkcja: Chwilantropia; scenografia: MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia i Papugarnia Kubuś & Endriu)
6) Albo Inaczej 2 – Igo – Mówią mi (reżyseria i scenariusz: Patrycja Polkowska; zdjęcia: Jakub Stolecki / Point of You; montaż: Piotr Wójcik, Bartłomiej Piasek / Piasek & Wójcik; produkcja: Agata Wiśniewska, Jan Szczeniowski, Julia Szewczyk / MAKATA)
Debiut reżyserski
1) Giss – Seabed (reżyseria: Zuza Barc; zdjęcia: Michał Sierakowski; montaż: Marcin Sołtysik; scenariusz: Michał Sierakowski i Zuza Barc; produkcja: Jakub Goleniewski; scenografia: Zuza Zajt)
2) Marcel Borowiec – Love in the Dark (reżyseria i scenariusz: Tomasz Chrapusta; zdjęcia: Igor Połaniewicz; montaż: Krystian Łupiński; produkcja: Montevideo Polska: Ewelina Stryjewska i Klaudia Procajło; scenografia: Katarzyna Klimek)
3) Natalia Przybysz – Ciepły wiatr (reżyseria i scenariusz: Silvia Pogoda; zdjęcia: Marcin Morawicki; montaż: Bart Pogoda; produkcja: Wojciech Chlebek)
4) Robert Cichy – Smack (reżyseria i scenariusz: Roberto Cura, Marta Kaczmarek; zdjęcia: Olaf Malinowski; montaż: Krzysztof Fischer; produkcja: Papaya Films; scenografia: Natalia Mleczak)
5) Schafter (ft. Żabson) – Double D’s (reżyseria i scenariusz: Low Class Conspiracy (Jakub Bors & Marcel Borowski); zdjęcia: Michał Sierakowski; montaż: Krzysztof Fischer; produkcja: DOBRO (Dorota 'Bafi’ Świderska, Konrad Rydlewski, Adrian Jasion); scenografia: Małgorzata Iwaniuk)
6) Margaret – Serce Baila (reżyseria, zdjęcia i produkcja: Maciej Nowak, Weronika Rygiel, Robert Sampławski; montaż: Stanisław Horodecki; scenariusz: Weronika Rygiel; scenografia: Małgorzata Jamroży)
Więcej informacji na stronie plmva.com.