Plotki się potwierdziły i firma Korg zaprezentowała właśnie modułową wersję syntezatora ARP Odyssey. Co więcej, to nie jedyna premiera gdyż ogłoszono także kilka innych nowych produktów.
Japoński koncern wybrał początek września na dzień premiery nowych instrumentów i akcesoriów. Są to zarówno nowe wersje znanych już wcześniej urządzeń, jak i całkiem nowe produkty. Poszczególne nowości to:
• ARP ODYSSEY Module – odmiana zaprezentowanej w ubiegłym roku nowej wersji „kultowego” syntezatora z lat 70. XX wieku, zamknięta w obudowie desktop. Poza brakiem klawiatury moduł ten charakteryzuje się takim samym torem syntezy i możliwościami kontroli parametrów co znana już wersja. Jest to zatem syntezator dwugłosowy (pracujący też jako monofoniczny) wykorzystujący dwa generatory VCO (przebiegi: piłokształtny, prostokątny i pulsacyjny z modulacją), generator szumu, filtr dolnoprzepustowy VCF, generator LFO, generator Sample & Hold z mikserem, filtr górnoprzepustowy, 2 generatory obwiedni (ADSR i AR), wzmacniacz VCA oraz cyfrowy modulator kołowy. W przypadku filtra VCF do wyboru mamy wszystkie trzy ustawienia z poszczególnych odmian Odyssey (12 lub 24 dB/okt.). Do dyspozycji mamy ponadto funkcję PORTAMENTO, a także sekcję PPC z przyciskami pozwalającymi zmniejszać i zwiększać wysokość dźwięku oraz dodawać efekt VIBRATO. Instrument udostępnia dwa gniazda wyjściowe – LOW i HIGH (gniazdo typu XLR), wejście EXT AUDIO IN, dwa wejścia dla kontrolerów nożnych, złącza CV (IN, OUT), GATE (IN, OUT) i TRIG (IN, OUT), wyjście słuchawkowe z oddzielną regulacją głośności, wejście MIDI oraz port USB. Moduł będzie oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych – białej Rev 1 oraz czarnej Rev 3.
• microKORG S – kompaktowy syntezator/wokoder będący nową wersją instrumentu zaprezentowanego po raz pierwszy z 2002 roku. Poza innym kolorem obudowy dodano wewnętrzny system nagłośnieniowy 2+1 oraz zwiększono pamięć (192 presety fabryczne w tym 64 zupełnie nowe oraz 64 komórki na barwy przygotowane przez użytkownika). microKORG S wykorzystuje technologię Analog Modeling, a na jego tor syntezy składają się 2 oscylatory, generator szumu, filtr o przełączanej charakterystyce, dwa generatory obwiedni i dwa LFO oraz matrycę VIRTUAL PATCH. Syntezator charakteryzuje się 4-głosową polifonią oraz 2-częściowym Multitimbral (w trybie SPLIT/DUAL). Na pokładzie znajduje się też 8-pasmowy wokoder (w komplecie jest mikrofon na „gęsiej szyjce”), arpeggiator i efekty. Instrument wyposażono w 3-oktawową mini-klawiaturę, kontrolery PITCH BEND i MODULATION, 5 potencjometrów pozwalających regulować różne parametry, wejścia mikrofonowe (DYNAMIC, CONDENSER) i liniowe, wyjście audio (główne i słuchawkowe) oraz złącza MIDI (IN, OUT, THRU).
• volca kick – kompaktowy syntezator perkusyjny specjalizujący się w generowaniu barw bębna basowego za które odpowiada układ oparty na filtrze z syntezatora MS-20 wpadającym w samooscylację. Najnowszy przedstawiciel serii volca jest zamknięty w takiej samej obudowie co poprzednie. Jest to analogowy syntezator monofoniczny który poza blokiem MS-20 Resonator wykorzystuje też generator fali pulsacyjnej, wzmacniacz, układy DRIVE i TONE oraz filtr dolnoprzepustowy. Integralną częścią volca kick jest sekwencer oferujący 16 kroków i pozwalający nagrać 16 patternów. Dolną część panelu sterowania każdego z modeli zajmuje dotykowa „klawiatura” (multi-touch) pełniąca też rolę przycisków funkcyjnych. Instrument wyposażono ponadto w wejście MIDI, stereofoniczne wyjście słuchawkowe [jack 1/8”] oraz monofoniczne złącza SYNC IN [jack 1/8”, maks. 20 V] i SYNC OUT [jack 1/8”, maks. 5 V].
Poza tymi trzema instrumentami zaprezentowano także nową linię metronomów dousznych, przypominających wyglądem słuchawkę Bluetooth. Poza dwoma modelami skierowanymi do muzyków – In-EarMetronome oraz SyncMetronome w gronie tym jest urządzenie przeznaczone dla… golfistów (StrokeRythm). Czwartym produktem zamkniętym w takiej samej obudowie jest odtwarzacz audio dla tancerzy – SyncDancing.
Więcej informacji na stronie www.korg.com.