Tydzień temu, w piątek 17 listopada, na ekrany kin w Polsce oraz w wielu innych krajach wszedł film „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży” (oryg. „The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes”). Tego samego dnia do sprzedaży trafiły dwa albumy z muzyką pochodzącą z tym obrazem – jeden zawierający ścieżkę dźwiękową autorstwa Jamesa Newtona Howarda, a drugi wypełniony piosenkami pojawiającymi się w filmie lub nim inspirowanymi.
O czym jest film „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży”
„Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży” (oryg. „The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes”) to piątą część cyklu bazującego na książkach Suzanne Collins, ale chronologicznie pierwsza, gdyż jej akcja ma miejsce 64 lata przed wydarzeniami z filmu „Igrzyska Śmierci” („The Hunger Games”) z 2012 roku, który zapoczątkował całą serię. To co dzieje się w tym filmie, ma zatem miejsce na długo przed tym, jak Katniss Everdeen zgłosiła się na trybuta oraz dziesiątki lat przed tym, jak Prezydent Snow stał się tyranem Panem.
„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” to opowieść o osiemnastoletnim Corionalusie Snowie, który przy okazji Dziesiątych Głodowych Igrzysk zamierza skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i przyszłość Coriolanusa zależy od tego, czy zdoła pokonać konkurentów. Fortuna jednak nie za bardzo mu sprzyja, gdyż otrzymuje poniżające zadanie. Zostaje mentorem Lucy Gray Baird – dziewczyny z Dwunastego Dystryktu, najbiedniejszego z biednych. Ich losy będą od teraz nierozerwalnie ze sobą splecione – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa się walka na śmierć i życie. Urok Lucy zdobywa serca mieszkańców Panem, a poza areną w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie dla skazanej na zgubę trybutki…
„Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży” – obsada i twórcy
Jako, że akcja filmu dzieje się kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami znanymi z czterech wcześniejszych filmów, w „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży” mamy do czynienia z grupą zupełnie nowych postaci (nie licząc Corionalusa i Tiger Snowów), a tym samym z innymi aktorami. W dwie główne role wcielili się Tom Blyth i Rachel Zegler, a ponadto w filmie wystąpili m.in. Viola Davis, Peter Dinklage, Jason Schwartzman, Hunter Schafer, Josh Andrés Rivera, Fionnula Flanagan, Burn Gorman, Ashley Liao, Max Raphael i Zoe Renee.
Reżyserem tego filmu jest Francis Lawrence, który odpowiadał też za trzy wcześniejsze części. Scenariusz na podstawie książki Suzanne Collins napisali Michael Lesslie i Michael Arndt, a autorem zdjęć jest Jo Willems, dla którego była to już czwarta przygoda z „Igrzyskami Śmierci”. Tak jak do czterech wcześniejszych filmów z tego cyklu, także do tego muzykę skomponował James Newton Howard. Producentami tej części są Brad Simpson, Nina Jacobson i Francis Lawrence, a film jest dziełem wytwórni Color Force i about:blank. Jego dystrybucją zajęło się studio Lionsgate. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. we Wrocławiu.
„The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes (Original Motion Picture Score)”
Album zawierający ścieżkę dźwiękową autorstwa Jamesa Newtona Howarda został wydany nakładem wytwórni Sony Masterworks. Na płycie znalazło się aż czterdzieści kompozycji, trwających łącznie ponad 87 minut. Materiał został zarejestrowany w AIR Studios w Londynie, a w nagraniu trzech ostatnich utworów udział wzięła pianistka Yuja Wang. Chociaż początkowo Howard zamierzał skomponować muzykę utrzymaną w duchu wcześniejszych filmów, a nawet wykorzystać pewne tematy stworzone na ich potrzeby, to gdy okazało się że w tej części pojawia się zupełnie inna grupa bohaterów, a całość ma też nieco inny charakter, zdecydował się sdtworzyć zupełnie nową ścieżkę dźwiękową. W poniższym filmie na ten temat wypowiada się zarówno sam kompozytor jak i reżyser filmu:
Poniżej przedstawiamy kilka utworów skomponowanych przez Jamesa Newtona Howarda do filmu „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży”:
„The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes (Music From & Inspired By)”
Poza płytą ze ścieżką dźwiękową, w sprzedaży dostępny jest też album zawierający kilkanaście piosenek pojawiających się w samym filmie bądź też nim inspirowanych. Płyta „The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes (Music From & Inspired By)” ukazała się nakładem wytwórni Geffen Records. Większość z siedemnastu utworów wykonuje (solo lub z innymi artystami) Rachel Zegler wcielająca się w filmie w Lucy Gray Baird. Jednym z nich jest nowa wersja „The Hanging Tree”, która to piosenka pojawiła się pierwotnie w filmie „Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1” z 2014 roku (wtedy wykonywała ją filmowa Katniss Everdeen, czyli Jennifer Lawrence). Utwory składające się na tę kompilacje łączą w sobie elementy alternatywnego popu z folkiem i muzyką country. Z tego też powodu, do ich stworzenia zaproszono m.in. Dave’a Cobba, który jest też producentem wykonawczym soundtracku. Na albumie tym znalazły się również utwory wykonywane przez takich artystów jak Flatland Cavalry, Molly Tuttle, Billy Strings, Sierra Ferrell, Bella White czy Charles Wesley Godwin. Płytę otwiera piosenka wykonywana przez Olivię Rodrigo, którą piosenkarka napisała wspólnie z Danem Nigro specjalnie na tę okazję.
Pełna lista utworów składających się na ten album przedstawia się następująco:
1. „Can’t Catch Me Now” (Olivia Rodrigo)
2. „The Hanging Tree” (Rachel Zegler)
3. „Wool” (Flatland Cavalry)
4. „Nothing You Can Take From Me” (Rachel Zegler)
5. „The Garden” (Sierra Ferrell)
6. „The Ballad of Lucy Gray Baird” (Rachel Zegler)
7. „ Bury Me Beneath the Willow” (Molly Tuttle)
8. „The Old Therebefore / Singing at Snakes” (Rachel Zegler, James Newton Howard)
9. „Burn Me Once” (Bella White)
10. „District 12 Stomp” (The Covey Band)
11. „Nothing You Can Take From Me (Boot-Stompin Version)” (Rachel Zegler, The Covey Band)
12. „Cabin Song” (Billy Strings)
13. „Lucy Gray (part 1)” (Rachel Zegler
14. „Pure As The Driven Snow” (Rachel Zegler, The Covey Band)
15. „Winter’s Come & Gone” (Charles Wesley Godwin)
16. „Keep On The Sunny Side” (Josie Hope Hall, The Covey Band)
17. „Lucy Gray (part 2)” (Rachel Zegler)
Strona internetowa filmu: hungergames.movie
zdjęcie główne: fot. Geffen Records