Firma GForce Software wprowadziła do oferty nową wersję syntezatora wirtualnego, dla którego inspiracją był jeden z legendarnych klasyków sprzed lat – Minimoog. Podobnie jak dotychczasowe wersje, także Minimonsta2 zachowuje z jednej strony architekturę wewnętrzną słynnego pierwowzoru, oferując jednocześnie dodatkowe funkcje i sekcje zwiększające możliwości instrumentu. W przypadku zaprezentowanej właśnie aplikacji dodatków tych mamy jeszcze więcej, a ponadto odświeżeniu uległ interfejs graficzny syntezatora.
Minimonsta2 jest z jednej strony wirtualną emulacją syntezatora Minimoog Model D, która tak jak sprzętowy pierwowzór bazuje na trzech oscylatorach udostępniających sześć klasycznych przebiegów. Wierna oryginałowi jest nie tylko sekcja oscylatorów, ale także mikser w którym mamy dodatkowo dostęp do generatora szumów. Na pierwszy rzut oka klasycznie prezentuje się także blok filtracji, ale w nowej wersji programu możemy wybierać między oryginalnym drabinkowym filtrem o nachyleniu zbocza 24 dB/okt. (Classic), a jego alternatywną wersją (Modern). Zmiany zaszły także w obu generatorach obwiedni (Filter i Loudness Control), które dają możliwość używania ich w oryginalnym trybie ADS lub alternatywnym ADSR wzbogaconym o segment Release.
W syntezatorze Minimonsta2 dostępne są także znane już sekcje modulacyjne X-LFO i X-ADSR, a do efektu DELAY doszedł drugi blok – REVERB. Instrument zyskał także kilka innych dodatków, w tym wirtualne pokrętło VINTAGE pozwalające regulować poziom analogowych niedoskonałości nadających dźwiękowi większej autentyczności. Podobnie jak wcześniej Oddity3, także ten instrument wirtualny zyskał sekcję z czterema programowalnymi kontrolerami MACRO, przy pomocy których możemy wygodnie modyfikować wiele parametrów jednocześnie. W aplikacji wprowadzono też zmiany odnoszące się do obsługi Aftertouch i Velocity.
Syntezator Minimonsta2 został też wyposażony w zupełnie nową przeglądarkę presetów o sporych możliwościach zarządzania barwami. Aktualizację wykorzystano też do tego, aby rozbudować bibliotekę dodając do niej ponad trzysta nowy presetów. Dzięki temu ogółem mamy ich ponad 800. Interfejs graficzny aplikacji został nie tylko odświeżony pod względem wizualnym (do wyboru mamy trzy różne wersje kolorystyczne), ale jest teraz w pełni skalowalny do pozwala dopasować go do każdego ekranu.
Minimonsta2 może pracować jako samodzielna aplikacja lub jako wtyczka VST/VST/AAX, a w środowisku macOS także AU.
Więcej informacji na stronie www.gforcesoftware.com.