Choć powstały by wspierać ludzi w różnych dziedzinach i pomagać im, rozwiązania technologiczne wykorzystujące sztuczną inteligencję coraz częściej są też wykorzystywane do innych celów. Nie robią tego co prawda same, ale właśnie dzięki łatwości tworzenia treści w oparciu o materiał wykorzystywany do ich uczenia, nie brak osób chcących to wykorzystać do własnych celów. Przykładem tego mogą być wygenerowane sztucznie utwory muzyczne udające piosenki nagrane przez konkretnych artystów. O takich właśnie „podróbkach” ostrzegła ostatnio swoich fanów Céline Dion, a nie jest to niestety odosobniony przypadek.
Na profilach Céline Dion w serwisach społecznościowych, zespół artystki opublikował oświadczenie, w którym możemy przeczytać:
Dotarły do nas informacje, że po serwisach internetowych dostarczających rożnych treści krążą nieautoryzowane piosenki wygenerowane przez sztuczną inteligencję udające muzyczne wykonania Céline Dion, jej nazwisko i wizerunek.
Jako przestrogę dla fanów, którzy mogą trafić na takie muzyczne podróbki dodano informację, że te nagrania są fałszywe, niezatwierdzone przez artystkę czy jej zespół i nie pochodzą z jej oficjalnej dyskografii.
O tym, że nie jest to odosobniona sprawa i problem takich „fejkowych” piosenek wygenerowanych przy pomocy sztucznej inteligencji jest naprawdę spory, świadczyć może niedawne oświadczenie wytwórni Sony Music. W ramach konsultacji prowadzonych przez rząd Wielkiej Brytanii w sprawie zmian w prawie autorskim, koncern ten przyznał, że doprowadził do usunięcia z serwisów streamingowych ponad 75 tysięcy utworów, które rzekomo były piosenkami artystów związanych z nim, takich jak Beyoncé, Harry Styles czy Queen. Wytwórnia przyznała też, że nie dość, że już teraz proces zlokalizowania takich podróbek jest niezwykle czasochłonny, to może być jeszcze gorzej gdy przejdą budzące kontrowersje zmiany ułatwiające szkolenie modeli sztucznej inteligencji z wykorzystaniem utworów, które dotychczas były chronione prawem autorskim. W tej sprawie protestowało niedawno ponad tysiąc brytyjskich artystów wydając album „Is This What We Want?”…
Innym przykładem ukazującym ogrom problemu jest informacja serwisu Deezer o tym, że dziennie na platformę tę wstawianych jest 10 tysięcy nowych nagrań wygenerowanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
zdjęcie główne: fot. Denise Truscello