Oferta firmy Arturia powiększyła się o kolejne aplikacje dla komputerów PC i Mac. Tym razem nie są to instrumenty lecz efekty, które mogą pracować jako 64-bitowe wtyczki VST2.4/VST3/AAX/AU. Trzy pierwsze to filtry Mini-Filter, M12-Filter i SEM-Filter, natomiast drugą trójkę tworzą przedwzmacniacze 1973-Pre, TridA-Pre i V76-Pre. Poszczególne plug-iny będą dostępne oddzielnie, ale firma oferuje także pakiety „tematyczne” 3 Filters oraz 3 Preamps.
Podobnie jak instrumenty wirtualne oferowane przez firmę Arturia, także nowe efekty powstały dzięki wykorzystaniu technologii modelowania TAE. Jak można się domyśleć z ich oznaczeń, filtry bazują na układach wykorzystanych w konkretnych syntezatorach natomiast preampy są emulacjami trzech klasycznych korektorów sprzętowych.
W przypadku filtrów, zaprezentowane właśnie wtyczki są oczywiście bardziej rozbudowane niż bloki filtracji w sprzętowych pierwowzorach (Moog Minimoog, Oberheim Matrix 12, Oberheim SEM) oraz ich wirtualnych emulacjach. Mini-Filter oferuje bowiem nie tylko filtr dolnoprzepustowy (Ladder 24 dB/okt. + DRIVE i DRY/WET), ale także generator LFO, sekcję Envelope Follower oraz sekwencer krokowy (maks. 8 kroków). M12-Filter udostępnia dwa analogowe filtry o przełączanej charakterystyce (15 trybów pracy dla każdego z nich), przez które możemy przepuszczać sygnały w czterech różnych konfiguracjach. Do dyspozycji mamy też trzy obwiedne i matrycę modulacji z ponad 20 celami. SEM-Filter to filtr VCF o przełączanej charakterystyce z dodatkowym generatorem szumu, generatorem obwiedni i generatorem LFO, a także sekwencerem (GATE SEQUENCER) i matrycą modulacji.
Źródłami inspiracji dla trzech wirtualnych preampów były takie „klasyki” Neve 1073, mikser Trident A Range oraz Telefunken V76. Ich emulacje przygotowane przez firmę Arturia nawiązują do nich zarówno pod względem oferowanych funkcji, jak również brzmienia. Także ich interfejsy graficzne nawiązują wyglądem do sprzętowych pierwowzorów. 1973-Pre to klasyczny „brytyjski” przedwzmacniacz oferujący dodatkowo korektor i filtr górnoprzepustowy. Podobnie wygląda to w przypadku TridA-Pre – tu mamy do dyspozycji 4-pasmowy korektor oraz filtr górno- i dolnoprzepustowy. Także V76-Pre poza preampem oferuje korektor (2-pasmowy) i filtr górnoprzepustowy. Wszystkie wtyczki będą oferowane w wersji mono- i stereofonicznej. W przypadku stereo mamy możliwość wyboru trybu L/R lub M/S.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.